Epilepsi hastalarında polisomnografik uyku parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of polysomnography sleep parameters in patients with epilepsy
- Tez No: 983790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Uyku ve epilepsi arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Epilepsinin, uyku yapısını bozduğu ve uyku sorunlarını arttırdığı, uykunun ise nöbet sıklığını, zamanlamasını ve elektrografik olarak interiktal epileptiform deşarjların oluşumunu etkilediği bilinmektedir. Uyku ve epilepsi arasında iyi bilinen bu ilişkiye rağmen, uykunun nöbet kontrolü ve tedaviye yanıt üzerindeki etkisilerine dair veriler sınırlıdır. Bu tez, epilepsili hastalarda polisomnografik uyku parametrelerinin nöbet kontrolü ile ilişkisini incelemek ve REM uyku değişikliklerinin epilepsili hastalar için olası bir prognostik biyobelirteç olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. 1 Nisan 2022 ile 1 Ocak 2025 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği PSG video-EEG monitorizasyon ünitesine yatırılan 20 iyi kontrollü sJTKN'li İJE hasta (13 kadın, 7 erkek; ortalama yaş 33,85 ± 10 yaş), 18 kötü kontrollü sJTKN'li İJE hasta (9 kadın, 9 erkek; ortalama yaş 29,83 ± 11,37) ve 17 sağlıklı kontrol (7 kadın, 10 erkek; ortalama yaş 27.29 ± 10,21) çalışmaya dahil edildi. Tüm olguların demografik, klinik ve 24 saat süreli polisomnografik-elektrografik verileri retrospektif olarak tarandı ve kayıtlandı. PSG videoEEG monitorizasyonundan sonraki ilk altı aylık sürede nöbet geçirmeyen hastalar iyi kontrollü, nöbet geçiren hastalar ise kötü kontrollü olarak tanımlandı. İyi kontrollü ve kötü kontrollü hasta grupları kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. PSG video-EEG monitorizasyonundan önceki son altı aylık ve son bir yıllık dönemlerde nöbet sayısı iyi kontrollü epilepsili hastalarda kötü kontrollü epilepsili hastalara göre anlamlı düşük bulundu (p < 0,001). Uyku devamlılığı yüzdesi nöbet kontrol düzeyi ile ilişkili bulunmasa da, kötü kontrollü epilepsili hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı düşük saptandı (p < 0,05). N1 uyku yüzdesi nöbet kontrol düzeyi ile ilişkili bulunmadı, ancak N1 yüzdesi kötü kontrollü epilepsili hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı yüksek saptandı (p < 0,05). REM latansının nöbet kontrol düzeyi üzerinde belirgin bir etkisi olmamakla birlikte, kötü kontrollü hastalarda daha belirgin olmak üzere tüm epilepsili hastalarda sağlıklı kontrollere göre uzun bulundu (p = 0,052). Toplam REM periyodu sayısı nöbet kontrol düzeyi ile ilişkili bulunmasa da, kötü kontrollü epilepsili hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı düşük saptandı (p < 0,05). REM yüzdesi kötü kontrollü hastalarda iyi kontrollü hastalara göre anlamlı düşük saptandı (p = 0,024). Çalışmamız, özellikle kötü kontrollü epilepsili hastalarda uyku yapısının belirgin biçimde bozulduğunu göstermektedir. Kötü kontrollü hastalarda REM yüzdesi ve REM periyodu sayısı anlamlı olarak azalırken, REM latansında uzama eğilimi gözlenmiştir. İyi kontrollü epilepsili hastaların REM uykusu ölçümlerinin sağlıklı kontrollerle benzer bulunması, nöbet kontrolü sağlandığında uyku yapısının büyük ölçüde normalleştiğini desteklemektedir. Böylece epilepsi kontrol düzeyinin yalnızca nöbet sıklığını değil, uykunun fizyolojik bütünlüğünü de etkilediği göstermektedir. Sonuç olarak, bulgularımız uyku yapısındaki değişikliklerin epilepsi kontrol düzeyi ile ilişkili olduğunu ve REM uykusunun epilepsili hastalarda potansiyel bir prognostik biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a well-established bidirectional link between sleep and epilepsy. Epileptic disorders can disrupt normal sleep architecture and contribute to a range of sleep disturbances. Conversely, specific features of sleep may influence seizure frequency and duration, as well as the occurrence of interictal epileptiform discharges captured on EEG. Although this interaction has long been recognized, the extent to which sleep affects seizure control and treatment response remains insufficiently clarified. The aim of this thesis is to explore how polysomnographic sleep parameters relate to seizure control and to examine whether alterations in rapid eye movement (REM) sleep may serve as a prognostic biomarker in individuals with epilepsy. The study included 20 patients with well-controlled idiopathic generalized epilepsy with generalized tonic–clonic seizures alone (13 women and 7 men; mean age 33.85 ± 10.00 years), 18 patients with poorly controlled idiopathic generalized epilepsy with generalized tonic–clonic seizures alone (9 women and 9 men; mean age 29.83 ± 11.37 years), and 17 healthy individuals who served as controls (7 women and 10 men; mean age 27.29 ± 10.21 years). Participants were recruited from the PSG–video EEG monitoring unit of the Neurology Clinic at Trakya University Faculty of Medicine between April 1, 2022, and January 1, 2025. All participants were hospitalized in the PSG–video EEG monitoring unit of the Neurology Clinic at Trakya University Faculty of Medicine between April 1, 2022 and January 1, 2025. Basic demographic and clinical characteristics, along with 24-hour polysomnographic–electroencephalographic data, were retrospectively collected for all participants. Patients who remained seizure-free during the first six months after PSG video-EEG monitoring were classified as having good seizure control, whereas those who experienced seizures were classified as having poor seizure control. These two patient groups were then compared with a healthy control group. In the six months and one year preceding polysomnography PSG video-EEG monitoring, patients with well-controlled epilepsy had significantly fewer seizures than those with poorly controlled epilepsy (p < 0.001). Although the percentage of sleep continuity was not associated with seizure control, it was significantly lower in patients with poorly controlled epilepsy than in healthy controls (p < 0.05). Although the proportion of N1 stage sleep was not associated with seizure control, it was significantly higher in the poorly controlled group compared with healthy controls (p < 0.05). REM latency was not a significant predictor of seizure control, yet it was prolonged across all epilepsy groups, with a more pronounced prolongation in patients with poorly controlled epilepsy than in healthy controls (p = 0,052). Although the total number of REM periods was not associated with seizure control, it was significantly lower in patients with poorly controlled epilepsy than in healthy controls (p < 0.05). Finally, the percentage of REM cycles was significantly lower in patients with poorly controlled epilepsy than in those with well-controlled epilepsy (p = 0,024). Our findings suggest that sleep architecture is notably altered in epilepsy, particularly among patients whose seizures are poorly controlled. In this group, both the percentage of rapid eye movement (REM) sleep and the number of REM cycles were reduced, and REM latency tended to be longer. By contrast, patients with better seizure control showed REM-related values that were largely similar to those of healthy controls, which implies that sleep patterns may return toward normal once seizures are stabilized. Taken together, these observations indicate that seizure control influences not only how often seizures occur but also the structure and physiology of sleep. In conclusion, changes in sleep architecture appear to be linked to the degree of seizure control, and several REM sleep parameters may hold promise as prognostic markers in individuals with epilepsy.