Artırılmış gerçeklik uygulaması kullanımının uzaktan öğrenenlerin kabul-kullanım niyetlerine ve akademik başarılarına etkisi
The effect of using augmented reality application on distance learners' acceptance-usage intention and academic achievement
- Tez No: 983796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINPULLUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Öğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, açık ve uzaktan öğrenme ortamları için öğretimde evrensel tasarım ilkeleri dikkate alınarak geliştirilen artırılmış gerçeklik (AG) uygulamasının, uzaktan öğrenenlerin akademik başarılarına ve AG uygulamalarının kullanımına ilişkin kabul ve kullanım niyetlerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda kontrol gruplu ön test – son test gerçek deneysel desen, nitel boyutunda Tip 1 bütüncül tek durum çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel çalışmanın katılımcılarını belirlerken, uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın deneysel çalışmasının sonucunda, AG uygulaması kullanımının, uzaktan öğrenenlerin akademik başarılarını artırdığı, AG uygulamalarının kullanımına ilişkin kabul ve kullanım niyetlerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda görüşme yapılan katılımcıları belirlerken, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Uzaktan öğrenenlerle yapılan görüşmeler sonrasında uzaktan öğrenenlerin AG uygulaması kullanımına ilişkin görüşleri, olumlu görüşler, olumsuz görüşler, ergonomik sorunlar, internet kaynaklı sorunlar, yazılımsal sorunlar, kullanıcı kaynaklı sorunlar, donanımsal sorunlar olarak gruplandırılarak ele alınmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın entegrasyon sürecinin sonucunda, uzaktan öğrenenlerin AG uygulaması kullanımının, öğrenmelerine olumlu yönde katkı sağladığı, öğrendiklerinin akılda kalıcılığını artırdığı, eğlenceli olduğu ve derse katılım isteğini artırdığı için akademik başarılarının arttığı belirlenmiştir. Uzaktan öğrenenler, AG uygulaması kullanımının eğlenceli olmasının, AG uygulamalarını gelecekte kullanıma yönelik olumlu duygulara sahip olmalarının, AG uygulaması kullanımının faydalı olmasının, AG uygulaması kullanımı ile ilgili destek almalarının ve AG uygulaması kullanımının kolay olmasının AG uygulamalarını kullanımına ilişkin kabul ve kullanım niyetlerini olumlu etkilediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the effect of augmented reality (AR) application, which was developed for open and distance learning environments by considering universal design principles in teaching, on distance learners' academic achievement and their acceptance and intention to use AR applications. In the research, exploratory sequential design from mixed methods in which qualitative and quantitative research methods were used together was used. In the quantitative dimension of the research, pre-test - post-test real experimental design with control group and Type 1 holistic single case study methods were used in the qualitative dimension. In the quantitative dimension of the research, convenient sampling method was used to determine the participants of the experimental study. As a result of the experimental study of this research, it was determined that the use of AR applications increased the academic achievement of distance learners and positively affected their acceptance and intention to use AR applications. In the qualitative dimension of the study, criterion sampling method was used to determine the participants interviewed. After the interviews with distance learners, the opinions of distance learners on the use of AR applications were grouped as positive opinions, negative opinions, ergonomic problems, internet-related problems, software-related problems, user-related problems, and hardware-related problems. As a result of the integration process of the research, it was determined that the use of AR application by distance learners contributed positively to their learning, increased the retention of what they learnt, was fun and increased their academic achievement because it increased their desire to participate in the lesson. Distance learners stated that the fact that using an AR application is fun, having positive feelings about using AR applications in the future, using an AR application is useful, receiving support about using an AR application, and using an AR application is easy positively affect their acceptance and intention to use AR applications.