Transtiretin kardiyak amiloidozu tanısal değerlendirilmesinde 99mtc-pyp kardiyak amiloidoz sintigrafisinden elde edilen kantitatif ve semikantitatif parametrelerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 983874
  2. Yazar: GÖKÇE YAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR PELİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
Özet
Günümüzde ATTR-KA'nın non invaziv tanısında nükleer tıp görüntülemelerinden 99mTc-PYP Kardiyak Amiloidoz Sintigrafisi başat rol oynamaktadır. Çalışmamızdaki amacımız 99mTc-PYP Kardiyak Amilodioz Sintigrafisinde planar ve SPECT görüntülemelerinin bize sunduğu; kantitatif, semikantitatif parametreleri ele alarak bu parametrelerin ATTR-KA tanısına katkısını ortaya koymak, tetkikin optimizasyonu ve değerlendirmenin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmak adına literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmaya ATTR-KA şüphesiyle tanı amaçlı 99mTc-PYP Kardiyak Amiloidoz Sintigrafisi çekilmiş 103 hasta dahil edildi. 99mTc-PYP uygulamasından 1, 2 ve 3 saat sonra yapılan anterior, sol lateral planar ve SPECT görüntülemeler retrospektif olarak değerlendirildi. Görüntüler; kalp ile kemik aktivitesinin kıyaslandığı görsel skorlama ve K/KL (kalp/kontralateral hemitoraks) kantitatif ölçümü yanında, sol lateral planar görüntülerin görsel analizi ve K/KH (kalp/kan havuzu) oranı ile değerlendirildi. Hastalar 3. saat SPECT sonuçlarına göre pozitif ve negatif iki gruba ayrıldı. Semikantitatif ve kantitatif yöntemlerden elde edilen veriler grup farklılıkları açısından değerlendirildi. Bu yöntemlerin üç farklı zaman noktasındaki tanısal değeri karşılaştırmalı şekilde analiz edildi. Çalışmamızda ATTR kardiyak amiloidozun sintigrafik tanısında tek başına kantitatif analizlerden daha çok görsel semikantitatif değerlendirmenin ve görsel değerlendirmeye kantitatif analizin entegre edilmesinin önceliklendirilmesi gerektiğini, 1. saat görüntülemenin rezidü kan havuzundan dolayı yanıltıcı olabileceğini, daha yüksek özgüllüğü de göz önünde bulundurulduğunda en optimal değerlendirmenin 3. saat görüntülemeler olduğunu, ayrıca sol lateral projeksiyonlardan elde edilen semikantitatif ve kantitatif yöntemlerin de özellikle SPECT/BT olmayan merkezlerde tanıya yardımcı parametreler olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Sunduğumuz sonuçlar kısıtlı hasta popülasyonu ile yapılmış retrospektif değerlendirmeler olup çalışmamızın büyük hasta gruplarında prospektif olarak verifiye edilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Today, 99mTc-PYP Cardiac Amyloidosis Scintigraphy from nuclear medicine imaging plays a mean role in the non-invasive diagnosis of ATTR-CA. Our aim in our study is to examine the quantitative and semiquantitative parameters provided by planar and SPECT imaging in 99mTc-PYP Cardiac Amyloidosis Scintigraphy and to reveal the contribution of these parameters to the diagnosis of ATTR-CA, and to contribute to the literature in order to optimize the examination and maximize the accuracy of the evaluation. 103 patients who underwent diagnostic 99mTc-PYP Cardiac Amyloidosis Scintigraphy with suspicion of ATTR-KA were included in the study. Anterior planar, left lateral planar and SPECT images performed 1, 2 and 3 hours after 99mTc-PYP application were evaluated retrospectively. Images were evaluated with visual scoring comparing heart and bone activity and K/KL (heart/contralateral hemithorax) quantitative measurement, as well as visual analysis of left lateral planar images and K/KH (heart/blood pool) ratio. Patients were grouped into two categories, positive and negative, according to the 3rd hour SPECT results. The results obtained with semiquantitative and quantitative methods were evaluated in terms of group differences. The diagnostic value of these methods at three different time points was analyzed comparatively. In our study, we think that visual semiquantitative assessment and integration of quantitative analysis into visual assessment should be prioritized rather than quantitative analyses such as K/KL, K/KH alone in the scintigraphic diagnosis of ATTR cardiac amyloidosis, that 1st hour imaging may be misleading due to the residual blood pool, that the most optimal assessment is 3rd hour imaging considering its higher specificity, and that semiquantitative and quantitative methods obtained from left lateral projections can also be used as diagnostic auxiliary parameters, especially in centers without SPECT/CT. The results we present are retrospective evaluations performed with a limited patient population, and our study needs to be prospectively verified in larger patient groups.