Piyasada probiyotik olarak satılan gıdaların bazı probiyotik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of some probiotic properties of foods sold as probiotics in the market
  1. Tez No: 983913
  2. Yazar: BURCU İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞLAR FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tez konusu piyasada probiyotik olarak satılan gıdaların probiyotik özelliklerinin incelenmesidir. Günümüz piyasasında raflarda fonksiyonel ürünlere ve özellikle de bunlardan probiyotik özellikte olan gıdalara sıkça rastlamaktayız. Tüketiciler tarafından da büyük ilgi gören probiyotik gıdaların incelenerek, probiyotik mikroorganizma sayısının Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen minimum sayıda (en az 106 kob/g ya da kob/ml) bulunup bulunmadığına ve gerekli probiyotik testlerin yapılarak mikroorganizmaların özelliklerinin incelenmesi üzerine bir çalışma yapılacaktır. Bu çalışmada piyasada satılan bazı ürünlerin bir gıdanın probiyotik olarak tanımlanabilmesi için gerekli olan asgari şartları taşımayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to examine the probiotic properties of foods sold as probiotics in the market. In today's market, we frequently come across functional products and especially foods with probiotic properties on the shelves. A study will be conducted to examine probiotic foods, which attract great interest from consumers, to determine whether the number of probiotic microorganisms is at the minimum number specified in the Turkish Food Codex (at least 106 cfu/g or cfu/ml) and to examine the properties of microorganisms by performing the necessary probiotic tests. In this study, it is thought that some products sold in the market may not meet the minimum requirements for a food to be defined as probiotic.