Subklinik hipotiroidi ve hipotiroidi oluşturulmuş sıçanlarda l-tiroksin, kuersetin ve l-tiroksin-kuersetin tedavisinin oksidan-antioksidan sistemler üzerine etkisi
The effect of l-thyroxine, quercetin, and l-thyroxine-quercetin treatment on oxidant-antioxidant systems in rats with induced subclinical hypothyroidism and hypothyroidism
- Tez No: 983932
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında; metimazol verilerek subklinik hipotiroidi (SH; 10 mg/kg/gün) ve hipotiroidi (H; 20 mg/kg/gün) oluşturulmuş Wistar erkek sıçanlarda L-tiroksinin (LT4, 0,3 mg/kg/gün), kuersetinin (KUER; 30 mg/kg/gün) tek olarak ve birlikte (LT4+KUER) verilmesinin tiroit hormon düzeyleri ve oksidan-antioksidan sistemler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. SH grubuna kuersetin; KUER1 (metimazol verilmesini takiben hemen) ve KUER2 (dört hafta metimazol verildikten sonra) gruplarına dört hafta verildi. H+KUER, H+LT4+KUER gruplarına tedaviden dört hafta sonra kuersetin verildi Çalışmada; H+LT4, H+KUER, H+LT4+KUER gruplarında TSH düzeylerinde anlamlı azalma, T3, T4 düzeylerinde anlamlı artış saptandı. SH+KUER1, SH+KUER2, H+LT4, H+KUER, H+LT4+KUER gruplarında total kolesterol, trigliserit, alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz düzeylerinde azalma, paraoksonaz, arilesteraz enzim aktivitesinde artış saptandı. SH+KUER1 grubunda total antioksidan durumunda artış (TAS), oksidatif stres indeksinde azalma (OSİ), H grubunda total oksidan durumunda (TOS) ve OSİ'de artış saptanmıştır. H+LT4 grubunda TAS'de azalma OSİ'nde artış saptanırken, H+KUER, H+LT4+KUER gruplarında OSİ'de azalma saptanmıştır. SH ve H gruplarında plazma malondialdehit düzeylerinde artış, SH+KUER1, H+LT4, H+KUER, H+LT4+KUER gruplarında ise azalma saptanmıştır. SH+KUER1, SH+KUER2, H+LT4 ve H+LT4+KUER gruplarında kas, karaciğer, böbrek malondialdehit düzeylerinde de azalma tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, kuersetin ve LT4 tedavisi hipotiroidik sıçanlarda TSH, T3, T4 düzeylerinde olumlu etki ve subklinik hipotiroidi ve hipotiroidi gruplarında antihiperlipidemik etki göstermiştir. Kuersetinin hipotiroidizmde görülen oksidatif strese bağlı oluşabilecek hasarı önlemede/tedavide daha etkili olduğu saptanmıştır. Kuersetinin potansiyelini daha iyi anlamak için hipotiroidinin oluşturulma süresi, kuersetinin uygulanma süresi, dozu ve moleküler düzeyde etki mekanizmalarının aydınlatılması önemli olup daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of L-thyroxin (LT4, 0,3 mg/kg/day), quercetin (QUER; 30 mg/kg/day), and their combination (LT4+QUER) on thyroid hormone levels and oxidant-antioxidant systems in male Wistar rats with subclinical hypothyroidism (SH; 10 mg/kg/day) and hypothyroidism (H; 20 mg/kg/day) induced by methimazole. In the SH group, quercetin was administered to two subgroups: QUER1 (immediately after methimazole administration) and QUER2 (after four weeks of methimazole treatment), with both receiving the treatment for a duration of four weeks. In the H+QUER and H+LT4+QUER groups, quercetin was administered four weeks after the treatment. The study found significant increases in TSH, T3, and T4 levels in the H+LT4, H+QUER, and H+LT4+QUER groups. Total cholesterol, triglycerides, alanine aminotransferase, and aspartate aminotransferase levels decreased in the SH+QUER1, SH+QUER2, H+LT4, H+QUER, and H+LT4+QUER groups, while paraoxonase and arylesterase enzyme activity increased. The SH+QUER1 group showed increased total antioxidant status (TAS) and decreased oxidative stress index (OSI). The H group exhibited increased oxidative stress status (TOS) and OSI. Plasma malondialdehyde levels rose in the SH and H groups but decreased in the others, along with reduced malondialdehyde levels in muscle, liver, and kidney tissues. In conclusion, quercetin and LT4 treatment showed positive effects on TSH, T3, and T4 levels in hypothyroid rats and antihyperlipidemic effects in subclinical hypothyroidism and hypothyroidism groups. To better understand quercetin's potential, it is important to elucidate the duration of hypothyroidism, quercetin administration, dose, and mechanisms of action at the molecular level. It is concluded that further studies are needed.