Gelişimsel kalça displazisinin aile hekimliğinde ultrason ile değerlendirilmesi
Evaluation of developmental dysplasia of the hip with ultrasound in family medicine
  1. Tez No: 983970
  2. Yazar: YUNUS TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, gelişimsel kalça displazisini değerlendirmede aile hekiminin USG kullanımının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, bir aile sağlığı merkezinde takip edilen 0–6 aylık bebeklerde yürütülen tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm bebeklerin kalça eklemleri, 3TEK yöntemine uygun olarak aile hekimi tarafından yapılan kalça ultrasonografisi ile değerlendirilmiştir. Ultrason ölçümleri sırasında alfa açıları kaydedilmiş ve kalça tipleri 3TEK sınıflamasına göre belirlenmiştir. Aile hekimi tarafından yapılan ultrason sonuçları, referans radyoloji uzmanı değerlendirmeleri ile karşılaştırılmıştır. Veriler, tanısal uyum, duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranları hesaplanarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada toplam 294 kalça değerlendirilmiş; olguların %55,4'ü kız, medyan yaş 46 gün olarak bulunmuştur. Radyolog ilk ölçümlerinde kalçaların %77,2'si Tip I, %20'si Tip IIa ve %2,4'ü Tip IIb olarak sınıflandırılmıştır. Tip IIa kalçaların %93'ü kontrollerde spontan düzelmiş; Tip IIb kalçaların bir kısmı tedavi (Pavlik bandajı veya kapalı redüksiyon) almış olup, genel olarak vakaların %98'i tedavisiz, %2'si tedavi ile iyileşmiştir. Aile hekiminin ultrason ile yaptığı değerlendirmede kalçaların %62,9'u normal (≥60°), %37,1'i patolojik (<60°) olarak ölçülmüştür. Aile hekimi ile radyolog arasındaki açı ölçüm uyumu düşük düzeyde bulunmuştur (toplam ICC=0,167). Tanısal uyum değerlendirildiğinde aile hekiminin radyologa göre duyarlılığı %37,3, özgüllüğü %62,9, genel doğruluk oranı ise %57,1 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Aile hekimi tarafından yapılan kalça ultrasonografisi gelişimsel kalça displazisinin erken dönemde fark edilmesine katkı sağlamakla birlikte, radyolog değerlendirmesine kıyasla düşük duyarlılık ve özgüllük oranları nedeniyle tarama aracı olarak tek başına yeterli değildir. Negatif olguları belirlemedeki başarısı daha yüksek olsa da pozitif vakaların önemli bir kısmının gözden kaçma riski devam etmektedir. Bu nedenle aile hekimlerinin Gelişimsel Kalça Displazisi taramalarında ultrason kullanımının standart eğitim programları ve kalite kontrol süreçleriyle desteklenmesi; riskli olguların ise mutlaka uzman değerlendirmesine yönlendirilmesi önerilebilir
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effectiveness of ultrasonography performed by family physicians in the assessment of developmental dysplasia of the hip. Materials and Methods: This research was designed as a descriptive and crosssectional study conducted among infants aged 0–6 months who were followed at a family health center. The hip joints of all infants included in the study were evaluated using hip ultrasonography performed by a family physician in accordance with the 3TEK method. During the ultrasonographic assessment, alpha angles were recorded and hip types were classified according to the 3TEK classification. The ultrasonographic findings obtained by the family physician were compared with the reference evaluations of a radiology specialist. Data were analyzed by calculating diagnostic agreement, sensitivity, specificity, and accuracy rates. Results: A total of 294 hips were evaluated in the study; 55.4% of the infants were female, and the median age was 46 days. In the radiologist's initial assessments, 77.2% of the hips were classified as Type I, 20% as Type IIa, and 2.4% as Type IIb. Among Type IIa hips, 93% showed spontaneous improvement during follow-up. A portion of Type IIb hips received treatment (Pavlik harness or closed reduction), and overall, 98% of cases improved without intervention, while 2% required treatment. In the ultrasonographic evaluation performed by the family physician, 62.9% of hips were measured as normal (≥60°) and 37.1% as pathological (<60°). The agreement in angle measurements between the family physician and the radiologist was found to be low (overall ICC = 0.167). When diagnostic agreement was evaluated, the family physician's sensitivity was calculated as 37.3%, specificity as 62.9%, and overall accuracy as 57.1% compared with the radiologist. Conclusion: Although hip ultrasonography performed by family physicians contributes to the early detection of developmental dysplasia of the hip, it is not sufficient as a standalone screening tool due to its low sensitivity and specificity compared with radiologist evaluations. While its performance in identifying negative cases is relatively better, a substantial proportion of positive cases may still be overlooked. Therefore, the use of ultrasonography by family physicians in Developmental Dysplasia of the Hip screening should be supported through standardized training programs and quality control procedures, and infants identified as at risk should be referred for specialist evaluation.