Pb(II), Cd(II) ve Pd(II) iyonlarının çevresel örneklerden katı faz ekstraksiyonu ile ayrılması ve zenginleştirilmesi: Yeni adsorbanların geliştirilmesi ve kemometrik uygulamalar
Separation and preconcentration of Pb(II), Cd(II) and Pd(II) ions from environmental samples by solid phase extraction: Development of new adsorbents and chemometric applications
- Tez No: 983971
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, Pb(II), Cd(II) ve Pd(II) iyonlarının çevresel numunelerden katı faz ekstraksiyonu (KFE) yöntemiyle geri kazanımı ve tayini için, Salmonella Typhimurium ATCC 23566, Enterococcus faecalis ATCC 29212 ve Pseudomonas aeroginosa ATCC 27853 ölü bakterilerinin birlikte çöktürme yöntemi ile sentezlenen Fe3O4 ve NiFe2O4 nanopartikülleri üzerine yüklenmesi ile yeni adsorbanlar geliştirilmiştir. Geliştirilen adsorbanlar FTIR, SEM-EDX, TEM, XRD ve BET gibi çeşitli tekniklerle karakterize edilmiştir. Adsorpsiyon ve desorpsiyon verimini etkileyen pH, adsorban miktarı, adsorpsiyon/desorpsiyon süresi ve desorpsiyon çözeltisi derişimi gibi çeşitli analitiksel parametreler kemometrik yöntemlerden merkezi kompozit tasarımı ile optimize edilerek söz konusu metal iyonlarının geri kazanım değerlerine ilişkin matematiksel modeller ortaya konulmuştur. Ayrıca yapay sinir ağları kullanılarak geri kazanım değerleri modellenmeye çalışılmıştır. Analitlerin geri kazanımı üzerine matriks ortamında yaygın bulunan katyon ve anyonların etkisi incelenmiştir. Geliştirilen yöntemlerin zenginleştirme faktörleri; Pb(II) için 80, Pd(II) ve Cd(II) için 40 olarak tespit edilmiştir. Tayin sınırları 0.68–4.41 µg/L, bağıl standart sapma değerleri ise % 1.59–2.09 aralığında bulunmuştur. Yöntemlerin doğruluğu dere suyu, deniz suyu, toprak, asit maden drenajı, maydanoz, nane ve pul biber örneklerine analit ekleme/geri kazanma çalışmalarıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel adsorbents were developed for the recovery and determination of Pb(II), Cd(II), and Pd(II) ions from environmental samples by solid-phase extraction (KFE). For this purpose, dead cells of Salmonella Typhimurium ATCC 23566, Enterococcus faecalis ATCC 29212, and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 were immobilized onto Fe₃O₄ and NiFe₂O₄ nanoparticles synthesized via the co-precipitation method. The obtained adsorbents were characterized using FTIR, SEM-EDX, TEM, XRD, and BET analyses. Analytical parameters affecting the adsorption and desorption efficiencies—such as pH, adsorbent dosage, adsorption/desorption time, and eluent concentration—were optimized using a chemometric approach based on Central Composite Design (CCD). Also, Artificial Neural Network (ANN) models were established to predict metal ion recovery. The effects of common cations and anions present in the matrix on the recovery of the analytes were also examined. The enrichment factors of the developed methods were found to be 80 for Pb(II) and 40 for both Pd(II) and Cd(II). The limits of detection ranged from 0.68 to 4.41 µg/L, and the relative standard deviations were between 1.59 and 2.09%. The accuracy of the proposed methods was verified through spike/recovery tests conducted on river water, seawater, soil, acid mine drainage, parsley, mint, and red pepper samples.