Osmanlı Devleti'nde spor hareketleri ve teşkilatlanma yapısı
Sports movements in the Ottoman Empire and organizational structure
- Tez No: 984002
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde spor, sadece fiziksel güçlenme değil, aynı zamanda disiplinli bir yaşamın, cesaretin ve dayanıklılığın sembolü olarak görülmektedir. Askerî eğitimle iç içe geçen spor faaliyetleri, devletin bekası için hayati önem taşımaktadır.[6] Okçuluk, binicilik atıcılık ve güreş gibi sporlar, Osmanlı ordusunun temelini oluşturan yeniçerilerin eğitiminde başvurulan yöntemler olarak görülmektedir. Geleneksel sporlar, sadece fiziksel güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda askerî disiplin ve milli birlik duygusunu güçlendirerek devletin bekasına önemli katkılar sağlamıştır. Bu sayede Osmanlı, uzun yıllar boyunca bölgesinde güçlü bir devlet olarak varlığını sürdürmüştür II. Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte Batı'dan gelen modern sporlar da Osmanlı topraklarında yer etmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı devletinde yer alan spor branşlarını ve spor hareketlerini inceleyerek spor hareketlerinde yaşanan gelişmeleri ve teşkilatlanmasını tarihsel süreç içerisinde değerlendirmektir. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin spor teşkilatlanmasıyla günümüz Türkiye'sindeki spor branşlarının, derneklerin ve kulüplerin kökenlerine ışık tutmak ve geçmişten hareketle bugünün daha iyi anlaşılabilmesini sağlamaktır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde doküman analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel veri kaynağını, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri'nde bulunan Osmanlı dönemine ait belgeler oluşturmaktadır. Çalışmaya dâhil edilecek belgeler belirlenirken araştırma konusuyla doğrudan ilişkili olmasına, içerdiği bilgilerin güvenilirliğine ve tarihsel bağlam açısından temsil edici nitelikte olmasına özen gösterilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, arşiv belgeleri, araştırma sorularına uygun şekilde taranmış, spor faaliyetleri, teşkilatlanma biçimleri ve kurumsal yapılarla ilgili kayıtlar sistematik olarak seçilmiştir. Veri kaynaklarından toplanan tüm belgelerde yer alan kavramlar, olaylar ve kurumlar belirlenmiş, ardından bu veriler belirli kategoriler (spor branşları) altında toplanarak anlamlı bir bütün oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, sports were not merely seen as a way to build physical strength but also as a symbol of a disciplined life, courage, and endurance. Sports activities, which were integrated with military training, were considered vital for the survival of the state. [6] Sports such as archery, horsemanship, shooting, and wrestling were methods used in the training of the Janissaries, who formed the backbone of the Ottoman army. Traditional sports not only strengthened the body but also contributed significantly to the state's survival by reinforcing military discipline and a sense of national unity. This allowed the Ottoman Empire to remain a powerful state in its region for many years. With the proclamation of the Second Constitutional Era, modern sports from the West also began to take hold in Ottoman lands. The purpose of this study is to examine the sports branches and movements in the Ottoman Empire and to evaluate the developments and organization of sports movements throughout a historical process. It also aims to shed light on the origins of today's sports branches, associations, and clubs in Turkey by tracing them back to the Ottoman sports organization, thereby allowing for a better understanding of the present through the past. The research was conducted using a qualitative research approach with a document analysis method. The primary data source for the research consists of Ottoman-era documents found in the Presidential Archives of the Republic of Turkey. When selecting the documents to be included in the study, care was taken to ensure they were directly related to the research topic, that the information they contained was reliable, and that they were representative in terms of historical context. The archival documents from the Presidential Archives of the Republic of Turkey were scanned in accordance with the research questions, and records related to sports activities, forms of organization, and institutional structures were systematically selected. Concepts, events, and institutions found in all documents collected from the data sources were identified. These data were then grouped under specific categories (sports branches) to form a meaningful whole.