Kafkaslar ve Anadolu Bölgesinde 1915 Ermeni sevk ve iskânı sonrası Türklere yönelik Ermeni mezalimi ve iskânın mukayesesi
A comparison of the Armenian atrocities and resettlement against Turks in the Caucasus and Anatolia following the 1915 Armenian relocation and resettlement
- Tez No: 984013
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Ermeniler Osmanlı Devleti'nde yüzyıllar boyunca önemli makamlarda görev almış, 22 bakan, 33 milletvekili, 29 paşa, 7 büyükelçi, 11 başkonsolos, 11 üniversite öğretim üyesi ve 41 üst düzey memur iş başına gelmiştir. Buna rağmen Ermeniler, 16. Yüzyılın ortalarından itibaren Anadolu'nun çeşitli yerlerinde isyanlar çıkarmaya başlamıştır. Milliyetçilik akımlarının etkisi ve Batılı devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda ayaklanmaları için kışkırtmaları ve desteklemeleri sonucunda Birinci Dünya Savaşı öncesinde tüm Anadolu coğrafyasına yayılmıştır. Yapılan tüm ikazlara rağmen Ermeni isyanlarının ve bölgedeki sivil Müslüman halka yönelik katliamların devam etmesi üzerine Osmanlı Devleti isyancı Ermenilerin bulundukları yerlerden çıkarılarak savaş yaşanmayan güvenli bölgelere nakledilmeleri amacıyla Sevk ve İskân Kararı çıkarmıştır. Osmanlı Devleti'nin bekasını korumakla amacıyla yayınladığı Sevk ve İskân Kararı, Ermeniler tarafından 1960'lardan sonra soykırım olarak adlandırılmaya ve Türkiye'den tazminat ve toprak talebine kadar varan isteklerde bulunulmaya başlanmıştır. Bu iddia ve talepler Birinci Dünya Savaşı'nda Ermenileri bağımsızlık vaadiyle kışkırtan emperyalist ülkeler tarafından da desteklenmeye başlanmıştır. Ancak ne Ermeniler ne de onların soykırım iddialarını destekleyen ülkeler Birinci Dünya Savaşı öncesinde Ermeniler tarafından bölgenin nüfus yapısını değiştirerek bölgede Ermeni nüfusuna dayalı bağımsız bir Ermenistan kurmak amacıyla bölgedeki sivil Müslüman halkı katleden Ermenilerden ve Ermeni mezaliminden kurtulabilmek için vatan topraklarını terk ederek göç etmek zorunda kalan Türk ve Müslümanlardan bahsetmemektedir. Bu tezde Ermenilerin ve Türklerin maruz kaldıkları şartlar ve katliamlar mukayeseli olarak ortaya konularak 1915 yılında yaşanan olaylar ve özellikle Ermeni ve Türk göçleri ve kayıpları tarafsız bir bakış açısıyla aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Osmanlı Arşivi ve ATASE Arşivi başta olmak üzere birinci el kaynaklar kullanılmış ve ulaşılan sonuçlar mukayeseli olarak ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Armenians served in important positions within the Ottoman Empire for centuries. In this context, 22 ministers, 33 members of parliament, 29 pashas, 7 ambassadors, 11 consuls general, 11 academician, and 41 high-ranking officials of Armenian origin held office in the Ottoman administration. Despite this, Armenians began to stage uprisings in various parts of Anatolia starting from around 1545. Influenced by nationalist movements and provoked and supported by Western powers for their own interests, these uprisings spread throughout the Anatolian geography prior to World War I, threatening the survival of the Ottoman Empire, which was already fighting on eight fronts. Despite all warnings, as Armenian uprisings and massacres against the Muslim civilian population continued, the Ottoman Empire issued the Relocation and Resettlement Law with the purpose of transferring the rebellious Armenians from their current locations to safe regions away from the war zones. The Relocation and Resettlement Law, enacted by the Ottoman Empire to preserve its existence, began to be described as“genocide”by Armenians after the 1960s, leading to demands for compensation and territorial claims from Türkiye. These allegations and demands had also been supported by the imperialist countries that had provoked the Armenians during World War I with promises of independence. However, neither the Armenians nor the countries that support their genocide allegations and demands mention the Armenians who, prior to World War I, massacred the Muslim civilian population in order to alter the demographic structure of the region and establish an independent Armenia based on the Armenian population. Likewise, they do not mention the Turks and Muslims who were forced to abandon their homeland and migrate in order to escape the Armenian atrocities. In this thesis, the conditions and massacres suffered by both Armenians and Turks are comparatively examined, with an aim to shed light through an impartial perspective on the events of 1915, particularly the Armenian and Turkish migrations and losses. The thesis utilizes particularly primary sources, especially those from the Ottoman Archives and the ATASE (Military History and Strategic Studies) Archives, and the findings are presented and evaluated in a comparative framework.