Acil serviste göğüs ağrısı olan hastalarda EDACS skoru ile Delta Nötrofil İndeksi arasındaki ilişki
The relationship between the EDACS score and the Delta Neutrophil Index in patients with chest pain in the emergency department
  1. Tez No: 984108
  2. Yazar: FURKAN TAYİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda EDACS (Emergency Department Assessment of Chest Pain Score) skoru ile Delta Nötrofil İndeksi (DNI) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu iki parametrenin majör kardiyak olay (MİKO) öngörüsündeki katkısını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, inflamasyonun kardiyak olay gelişimindeki rolünü destekleyen biyobelirteçlerin klinik risk skorlarıyla birlikte kullanımının erken risk sınıflamasını iyileştirme potansiyelini ortaya koymayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak planlanan araştırmaya, Konya Şehir Hastanesi acil servisine göğüs ağrısı ile başvuran, 18 yaş üzeri 149 hasta dahil edilmiştir. Klinik, laboratuvar ve elektrokardiyografik veriler toplanarak her hasta için EDACS skoru hesaplanmıştır. Hastalar, majör kardiyak olay gelişimine göre iki gruba ayrılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, EDACS skoru ve DNI'nın bağımsız etkileri lojistik regresyon ve ROC analizleriyle incelenmiştir. Bulgular: Majör istenmeyen kardiyak olay gelişen hastalarda EDACS skorları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Aynı şekilde, bu hastalarda Delta Nötrofil İndeksi değerleri de artış göstermiştir. EDACS skoru ile DNI arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. EDACS skoruna DNI'nın eklenmesiyle modelin majör kardiyak olay öngörme gücünde artış gözlenmiştir. Sonuç: EDACS skoru, göğüs ağrılı hastalarda erken risk sınıflaması için güvenilir bir klinik araçtır. DNI'nın bu skora eklenmesi, inflamatuvar süreci yansıtarak özellikle orta riskli hastalarda prognostik değerlendirmenin doğruluğunu artırabilir. Rutin hemogramla otomatik ölçülebilmesi, DNI'yı pratik ve maliyet-etkin bir biyobelirteç haline getirmektedir. Ancak, tek başına kullanımı yeterli değildir; klinik skorlarla birlikte değerlendirilmesi gereklidir. Daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalarla bu sonuçların doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between the EDACS (Emergency Department Assessment of Chest Pain Score) and the Delta Neutrophil Index (DNI) in patients presenting to the emergency department with chest pain, and to investigate the contribution of these two parameters to the prediction of major adverse cardiac events (MACE). The study aimed to demonstrate the potential of using inflammatory biomarkers together with clinical risk scores to improve early risk stratification in cardiac events. Materials and Methods: This prospective observational study included 149 patients over 18 years of age who presented to the Emergency Department of Konya City Hospital with chest pain. Clinical, laboratory, and electrocardiographic data were collected, and an EDACS score was calculated for each patient. Patients were divided into two groups according to the occurrence of major adverse cardiac events. The data obtained were statistically analyzed, and the independent effects of the EDACS score and DNI were evaluated using logistic regression and ROC analyses. Results: EDACS scores were found to be significantly higher in patients who developed major adverse cardiac events. Similarly, Delta Neutrophil Index values were also increased in these patients. A positive correlation was observed between the EDACS score and DNI. The addition of DNI to the EDACS score increased the predictive power of the model for major adverse cardiac events. Conclusion: The EDACS score is a reliable clinical tool for early risk stratification in patients with chest pain. The addition of DNI to this score reflects the inflammatory process and may improve the accuracy of prognostic evaluation, particularly in moderate-risk patients. Since DNI can be automatically measured through a routine complete blood count, it represents a practical and cost-effective biomarker. However, its standalone use is not sufficient; it should be interpreted together with clinical scores. Larger and multicenter studies are recommended to validate these findings.