Gazi üniversitesi prof. dr. Metin Aktaş zooloji müzesindeki Rhagionidae ve Athericidae (diptera) örneklerinin faunistik olarak değerlendirilmesi
Faunistic evaluation of Rhagionidae and Athericidae (diptera) specimens at gazi university prof. dr. Metin Aktaş zoology museum
  1. Tez No: 984143
  2. Yazar: NURSABAH ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Metin Aktaş Zooloji Müzesi'nde depolanan Türkiye'nin çeşitli illerinden farklı tarihlerde toplanan Rhagionidae familyasından 93 ve Athericidae familyasından 27 örnek değerlendirilmiştir. Örneklerin değerlendirilmesi sonucunda Rhagionidae familyasıdan 2 cinse (Chrysopilus, Rhagio) ait 11 tür; Athericidae familyasından ise Atherix cinsinden 3 tür tespit edilmiştir. Rhagionidae familyasından 10 tür Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bunlar Chrysopilus auratus (Fabricius, 1805), Chrysopilus maerens (Loew, 1873), Chrysopilus splendidus (Meigen, 1820), Rhagio annulatus (De Geer, 1776), Rhagio funebris Meigen, 1820, Rhagio insularis Becker, 1921, Rhagio pallidipennis Becker, 1921, Rhagio rolandi Becker, 1921, Rhagio strigosus Meigen, 1804 ve Rhagio tringaria (Linnaeus, 1758)'dır. Athericidae familyasından tespit edilen Atherix apfelbecki Strobl, 1902, Atherix dispar Bezzi, 1909 ve Atherix marginata (Fabricius, 1781) türleri de Türkiye faunası için yeni kayıttır. Çalışma sonucunda tespit edilen türlerin lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ile yayılış haritaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 93 specimens from Rhagionidae and 27 specimens from Athericidae collected at different dates from various provinces of Türkiye and deposited in the Gazi University Metin Aktaş Zoology Museum were evaluated. As a result of the evaluation of the specimens, 11 species belonging to 2 genera (Chrysopilus, Rhagio) from Rhagionidae and 3 species from Atherix genus from Athericidae were identified. 10 species from Rhagionidae are new records for the Turkish fauna. These are Chrysopilus auratus (Fabricius, 1805), Chrysopilus maerens (Loew, 1873), Chrysopilus splendidus (Meigen, 1820), Rhagio annulatus (De Geer, 1776), Rhagio funebris Meigen, 1820, Rhagio insularis Becker, 1921, Rhagio pallidipennis Becker, 1921, Rhagio rolandi Becker, 1921, Rhagio strigosus Meigen, 1804 and Rhagio tringaria (Linnaeus, 1758). Atherix apfelbecki Strobl, 1902, Atherix dispar Bezzi, 1909 and Atherix marginata (Fabricius, 1781) from Athericidae are also new records for the Turkish fauna. As a result of the study, locality information, distribution in the world and Turkey and distribution maps of the identified species are given.