Malzeme ihtiyaç planlamasında parti hacimlerinin belirlenmesi
Lot sizing in material requirements planning
  1. Tez No: 98417
  2. Yazar: AYBERK SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASINDA PARTİ HACİMLERİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), Ana Üretim Programım, zaman boyutunda net ihtiyaçlara dönüştüren ve çizelgenin gerçekleşmesi için gereken tüm envanter birimleri bazında bu ihtiyaçların karşılanmasını planlayan karar kurallarım ve yöntemlerini içeren bir sistemdir; diğer bir deyişle, nihai ürün için hazırlanan Ana Üretim Programını gerekli parça ve malzeme çizelgesine çevirerek, satın alma ve üretim emirlerini hazırlayan bir envanter yönetim tekniğidir. Malzeme İhtiyaç Planlama sistemi, Ana Üretim Programından hangi ana ürünlerden ne zaman ve hangi miktarlarda üretilmesi gerektiğini öğrenir. Ürün ağacı bilgilerinden yararlanarak ürün yapılarım inceler, dolayısıyla bir ana ürün için gerekli olan parçalan ve miktarlarım hesaplar. Bu bilgileri envanter durumu bilgileri ile karşılaştırır ve üretim temin sürelerini de kullanarak parçaların ne zaman sipariş edileceğini belirler. Sonuç olarak ana ürünün muayene ve kontrol ihtiyaçlarım da kapsayacak şekilde sevk ve teslim tarihinden geriye doğru, üretim için gerekli makine ve işgücü saatlerini, enen i miktarını ve malzeme ve parça miktarlarım programlar. Bu uygulama, her ürünün veya onu oluşturan parçaların tam ihtiyaç duyuldukları zamanın öncesinde üretilmesini veya tedarik edilmesini sağladığı için stok bulundurma gereğini azaltır. Ana Üretim Programı, planlama döneminde üretilecek ürün tiplerini, üretim miktarlarım ve üretim zamanlarını belirler. Üretimin gerçekleştirilmesi ancak yeterli miktarda ve uygun zamanda üretim kaynaklarının bulunmasına bağlıdır. Malzeme İhtiyaç Planlama sistemi, bu görevi yerine getiren ve bilgisayara dayalı bir üretim planlama ve kontrol sistemi elemanıdır. Üretim planlamada malzeme ihtiyaçlarının belirlenmesinden sonra gelen aşama parti (sipariş) hacimlerinin belirlenmesidir. Malzeme İhtiyaç Planlama sisteminde ana üretim planlaması sonucu belirlenen brüt ihtiyaçlardan hareket edilerek, her seviyedeki net ihtiyaçlar hesaplanır. Tüm planlama periyotlarım kapsayan Ana Üretim Programı için bu işlem yapıldığında, parçalara ait net ihtiyaçlar bir zaman serisi oluşturur. Bu seri, bir planlama dönemine ait çeşitli dönemlerdeki net ihtiyaçlardan oluşan bir programdır ve bu programa“Net İhtiyaç Programı”adı verilir. Parti hacmi belirleme, Malzeme İhtiyaç Planlaması sonucunda elde edilen net ihtiyaç programlarındaki ihtiyaçların karşılanması koşulu altında hazırlık/sipariş ve elde bulundurma (envanter taşıma) maliyetlerini göz önüne alarak yapılan bir çalışmadır. Başka bir deyişle, net ihtiyaç programım gerçekleyebilmek için ne zaman ve ne miktarda sipariş verileceğinin belirlenmesi işlemidir. Sipariş verme zamanlan XVUparçaların temin süreleri ile tanımlanırken, parti hacimleri bu konuda geliştirilen bir takım optimal ve sezgisel yöntemler kullanılarak belirlenir. Malzeme İhtiyaç Planlama sisteminde son ürün üretiminde kullanılan parçaların talebinin son ürünün talebine bağımlı olmasından ve kitle halinde üretim sonucunda oluşan kesikli talep yapısından dolayı, klasik ekonomik sipariş miktarını bulan envanter kontrol modellerinin kullanılması mümkün olmamaktadır. Bu durumda uygun parti hacmi belirleme yöntemlerinden biri kullanılarak, ne zaman ve ne miktarda sipariş verilmesi gerektiği bulunmalıdır. îşte bu yüksek lisans tezinde de söz konusu parti hacmi belirleme yöntemlerinin bir endüstriyel işletmede uygulama sonuçları verilmekte ve bu yöntemlerin performansları karşılaştırılmakta, ayrıca parti hacimlerinin belirlenmesi için yeni bir model önerilmektedir. XV1U
Özet (Çeviri)
LOT SIZING IN MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING SUMMARY Material Requirements Planning is a system which includes the decision rules and methods mat returns the Master Production Schedule into net requirements in the time dimension and which plans to cover the requirements in the required inventory items base. In other words, Material Requirements Planning is an inventory management technique which prepares the purchasing and manufacturing orders, by returning the Master Production Schedule that is prepared for the end products, into the part and material requirement schedules. From the Master Production Schedule, Material Requirements Planning System learns what, when and how much to produce / order. By the help of the Bill of Materials, Material Requirements Planning System examines the product structures and so for an end product determines the necessary parts and their quantity. Also it compares these information with inventory records and by using the lead times of the parts, determines when to produce / order them. Consequently, by taking into consideration the inspection and control requirements of the end products, Material Requirements Planning System programs the required labor and machine hours, the required energy quantity and the required part / material quantities towards backward from shipping and delivery time. This application, reduces the necessity of holding inventory, by producing or procuring the end products and the parts that form the end products just before the time they are needed. Master Production Schedule, determines the types of the products to be produced and the timing and the quantity of these products. The production resources should be sufficient in quantity and available when needed in order to perform the production process. Material Requirements Planning System is a production planning and control system element that performs this job. The step coming after the determination of the material requirements is lot sizing. In Material Requirements Planning System, the net requirements in all levels are determined by using the gross requirements that are obtained from the Master Production Planning. When the same thing is done for the Master Production Schedule that covers the all planning horizon, the part requirements form a time series. This time series is program that is formed from the various planning periods in the planning horizon. This program is called“Net Requirement Program ”. Lot sizing is a study which is done under the condition of meeting the requirements in the net requirement programs by considering the set-up / ordering costs and inventory holding costs. In other words, lot sizing is the determination of the quantity and the timing of the orders in order to cover the net requirement program. While the timing of the orders can be determined by using the lead times, the quantity of these orders xixcan be determined by using one of the optimal or heuristic methods developed in this area. In Material Requirements Planning System, because of the dependency of the demand of the low level parts and materials to parent items' demand and because of the intermittent demand structure that is formed from mass production, inventory control models which are used to find the classic economic order quantity can not be used. Therefore, by using one of the appropriate lot sizing methods the timing and the quantity of the production / order should be determined. In this MSc Thesis, for an industrial organisation (TEE) the results of these lot sizing methods are given and performances of these methods are compared with each other and also a new model for lot sizing is suggested. xx