Özel eğitim anaokullarındaki öğretmenlerin mesleki ihtiyaçlarının belirlenmesi
Identifying the professional needs of teachers in special education preschools
- Tez No: 984231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCİHAN YAZÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim anaokullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerini inceleyerek mesleki ihtiyaçlarını belirlemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, özel eğitim anaokullarında görevli 14 okul öncesi öğretmeni ile 4 özel eğitim öğretmeni olmak üzere toplam 18 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin pedagojik yeterlikleri çerçevesinde; özel gereksinimli öğrencilere yönelik öğretim tasarımı yapma, uygun yöntem, teknik ve stratejileri kullanma, öğretim uygulamaları, ölçme-değerlendirme süreçleri ve sınıf yönetimi gibi alanlarda uyarlama yapmakta güçlük yaşadıklarını ortaya koymuştur. Öğretmenler en çok istenmeyen davranışları yönetme konusunda zorluk yaşadıklarını ifade etmiş ve bu alanda yoğun bir eğitim ihtiyacı duyduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin, grup eğitimlerini yürütme ve grup içerisinde istenmeyen davranışlara müdahale etme konularında da zorlandıkları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin alandışı partnerlerle çalışmaları sebebiyle çeşitli zorluklar yaşadıkları ve bunun da öğretmenlerin mesleki yeterliklerini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, özel eğitim anaokullarında görev yapan öğretmenlerin pedagojik yeterlik, özel eğitim alan yeterliği, sosyal ve iletişim becerileri ile öğretmenlik öz-benlik algısı alanlarına yönelik güncel uygulamalara dayalı olarak sunulacak mesleki ihtiyaçlarının bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the professional needs of teachers working in special education preschools by examining their experiences. The study was conducted using the phenomenological pattern, one of the qualitative research methods. The data were collected through semi-structured interviews with a total of 18 teachers, including 14 preschool teachers and 4 special education teachers working in special education preschools. The participants were selected using the criterion sampling method. The obtained data were analyzed using thematic analysis. The findings of the study revealed that within the framework of their pedagogical competencies, teachers have difficulties in adapting areas such as designing instruction for students with special needs, using appropriate methods, techniques, and strategies, implementing instruction, conducting assessment and evaluation processes, and managing classrooms. Teachers stated that they experience the greatest difficulty in managing challenging behaviors and expressed a strong need for professional development in this area. Additionally, it was found that teachers struggle with conducting group activities and intervening in challenging behaviors within the group. The study concluded that teachers face various challenges due to working with colleagues from outside their field, which negatively affects their professional competencies. Accordingly, it was determined that teachers working in special education preschools have professional development needs related to pedagogical competence, special education, social and communication skills, and teacher self-efficacy, and that these needs should be addressed with up-to-date practices