Namus cinayetlerinin Türk Ceza Kanunu açısından değerlendirilmesi
The examination of honor killings in terms of Turkish Penal Code
  1. Tez No: 984248
  2. Yazar: CANSU GÜRESİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU KARAKURT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Hukuk, Sociology, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin en ağır sonucu olan namus cinayetleri, ulusal ve uluslararası mevzuatta önleyici pek çok yasal düzenleme bulunmasına rağmen geçmiş dönemlerden bu yana ülkemizde temel bir problem olarak varlığını korumuştur. Bu nedenle bu tez çalışmasında ilk olarak namus cinayetlerinin arka planında yer alan etmenler namus olgusunun tarihsel değişim süreci ve sosyo-ekonomik, dini ve bölgesel faktörler çerçevesinde tespit edilmeye çalışılmıştır. Mevcut yasal düzenlemelerin neden namus cinayetlerini etkin bir şekilde önleyemediği sorununa ise Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere ulusal ve uluslararası mevzuatta namus cinayetlerini önlemeye yönelik yer alan yazılı hukuk kuralları ve Yargıtay kararları incelenerek cevap aranmıştır. Bu incelemeler sonunda namus cinayetlerinin önlenmesi için oluşturulan yasal düzenlemelerin aslında namus cinayetlerinin arka planında tespit edilen temel nedenler ve toplum yapısı dikkate alınmadan oluşturulduğu ve bu nedenle etkin bir şekilde uygulanamadığı tespit edilerek alınması gereken önlemler ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Honor killings, the most severe consequence of gender-based violence, have persisted as a fundamental problem in our country despite numerous preventive legal regulations in national and international legislation. Therefore, in this thesis, the factors underlying honor killings are identified within the framework of the historical evolution of the concept of honor, as well as socio-economic, religious, and regional factors. The question of why existing legal regulations fail to effectively prevent honor killings is addressed by examining written laws aimed at preventing honor killings, including the Turkish Penal Code, as well as national and international legislation and Supreme Court decisions. The analysis concludes that the legal regulations designed to prevent honor killings were actually created without considering the fundamental reasons behind these crimes and the structure of society, and therefore, they cannot be implemented effectively. Consequently, the thesis provides recommendations and measures that should be taken.