Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere saat öğretiminde somut yarı somut soyut öğretim yönteminin etkililiği
Effectiveness of concrete, semi- concrete, abstract teaching methods in teaching clock to students with learning disabilities
- Tez No: 984259
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı öğrenme güçlüğü olan öğrencilere yönelik somut yarı somut soyut öğretim yönteminin kümülatif tekrar stratejisi ile kullanımının etkililiğini incelemektir. Araştırmada ayrıca somut yarı somut soyut öğretim ve kümülatif tekrar stratejisi yapılan saat öğretiminin farklı ortamlar, farklı kişiler ve farklı saatlere genellenme etkisi; öğretim bittikten sonra 7., 14. ve 21. günlerde yapılan izleme ölçümlerine ilişkin etkisi; ayrıca bu yöntemle gerçekleştirilen saat öğretimine yönelik katılımcıların ve ailelerin görüşlerini belirlemeye yönelik sosyal geçerliliği araştırılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, katılımcı öğrencilerin analog saatleri doğru okuma düzeyleridir. Bu kapsamda tam saat, yarım saat, çeyrek geçe, çeyrek var ve dakika ifadelerini doğru okuma becerileri değerlendirilmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma desenlerinden yoklama denemeli katılımcılar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde ikamet eden, 11 yaşlarında 5.sınıfa devam etmekte olan öğrenme güçlüğü tanısı almış iki kız bir erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre somut yarı somut soyut öğretim yönteminin kümülatif tekrar stratejisi ile kullanımı, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin saat okuma becerilerinin kazandırılmasında etkili olmuştur. Ayrıca, yöntem öğrencilerin saat okuma becerilerinin farklı ortamlar, farklı kişiler ve farklı zaman dilimlerine genellenmesinde de etkili bulunmuştur. İzleme verileri, öğretim bittikten sonra 7., 14. ve 21. günlerde yapılan ölçümlerle elde edilmiştir. Bu veriler, öğrencilerin kazandıkları saat okuma becerilerini sürdürebildiklerini göstermiştir. Öğrencilerden ve ailelerden toplanan sosyal geçerlik verilerine göre öğrenciler ve aileler somut yarı somut soyut öğretim yönteminin kümülatif tekrar stratejisinin saat öğretiminde kullanımına ilişkin olumlu görüşlerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effectiveness of using the concrete representational abstract teaching method with a cumulative repetition strategy for students with learning disabilities. The study also investigated the generalization effect of teaching children how to read analogue clocks using the concrete, semi-concrete, abstract teaching and cumulative repetition strategy to different environments, different people, and different times of day. Also its effect on follow-up measurements taken on the 7th, 14th, and 21st days after the teaching; and the social validity of the participants and their families regarding teaching children how to read analogue clocks using this method. The dependent variable of the study is the participant students' ability to read analog clocks accurately. In this context, their ability to accurately read full hour, half hour, quarter past, quarter past, and minutes is assessed. A probe-trial multiple probe design with inter-participants was used in the study, a single-subject research design. The study is conducted with two 11-year-old fifth-grade students, a girl and a boy, both diagnosed with learning disabilities and residing in Istanbul. The findings indicated that using the concrete, semi-concrete, abstract teaching method with a cumulative repetition strategy was effective in acquiring time reading skills in students with learning disabilities. Additionally, the method was found to be effective in generalizing students' time-reading skills to different environments, different people, and different time periods. Follow-up data were obtained on the 7th, 14th, and 21st days after the instruction. These data demonstrated that the students were able to maintain the time-reading skills they had acquired. Social validity data collected from students and families indicated that students and families expressed positive opinions about the use of the concrete respresentational abstract teaching method's cumulative repetition strategy in reading time on analogue clocks.