Türk kamu yönetiminde yetki devrinin etkinliği: Ankara ilindeki bürokratik aktörler örneği
The effectiveness of delegation of authority in Turkish public administration: The case of bureaucratic actors in Ankara
- Tez No: 984260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA TAHTALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kamu yönetimi disiplini çerçevesinde ele alınan yetki devri kavramı, yalnızca yönetsel bir görev aktarımı değil; aynı zamanda karar alma, sorumluluk üstlenme ve hesap verebilirlik süreçlerini içeren çok boyutlu bir yönetsel faaliyettir. Teorik temelde; yetki, sorumluluk, liderlik, örgüt iklimi ve yönetsel esneklik gibi başlıklar altında incelenen yetki devri, günümüzde özellikle âdem-i merkeziyetçi yönetim anlayışının güçlenmesiyle birlikte stratejik bir araç hâline gelmiştir. Yönetim sürecinde yetki devrinin etkin bir şekilde yürütülebilmesi aşamasında en önemli aktörler bürokratlardır. Hukuki çerçevede yetki devri dizayn edilse de bürokratlar tarafından bu sürecin farkındalığı ve benimsenmesi önemlidir. Bu yüzden çalışmada Türk kamu yönetiminde bürokratik aktörlerin yetki devri sürecine ilişkin farkındalığı ve benimseme düzeyinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Türkiye özelinde bürokratik aktörlerin sayısı düşünüldüğünde her birinin görüşünün alınarak konunun irdelenmesi bu çalışmanın kapsamını aşmaktadır. Bu yüzden çalışmada Ankara ilinde çeşitli kamu kurumlarında görev yapan bürokratik aktörler özelinde yetki devrinin etkinliğini artıran farkındalık ve benimsenme düzeyi konusu ele alınmaktadır. Elde edilen bilgiler ışığında da bu düzeylerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği sınanmaktadır. Ankara ili bürokratlarına yöneltilen“yetki devri”ölçeği kapsamında elde edilen veriler çeşitli istatistiki testlerle analiz edilmiş ve teorik bilgiler eşliğinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak ilgili ölçek“yatkınlık, liderlik, tercih, geçerlilik ve örgüt iklimi”olmaz üzere beş faktöre ayrılmıştır. Elde edilen veriler ışığında bürokratik aktörlerin yetki devri konusunda farkındalığının olduğu ve uygulama sürecinde yetki devrini benimsedikleri görülmüştür. Demografik değişkenler açısından yatkınlık faktörü dışında her bir faktörde algı farklılıkları dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the discipline of public administration, the concept of delegation of authority is not merely an administrative transfer of duties; it is also a multidimensional managerial process that involves decision-making, assuming responsibility, and ensuring accountability. Theoretically, delegation of authority is examined under such themes as authority, responsibility, leadership, organizational climate, and administrative flexibility. In today's context, it has become a strategic tool, particularly with the strengthening of the decentralized management approach. The most significant actors in ensuring the effective implementation of delegation of authority within the administrative process are bureaucrats. Although the legal framework for delegation of authority is formally established, the awareness and adoption of this process by bureaucrats are of critical importance. Therefore, this study aims to measure the level of awareness and adoption of the delegation of authority process among bureaucratic actors in Turkish public administration. Considering the large number of bureaucratic actors in Turkey, collecting opinions from all of them would exceed the scope of this study. Hence, the research focuses specifically on bureaucratic actors working in various public institutions in the province of Ankara, examining how their levels of awareness and adoption contribute to the effectiveness of delegation of authority. Furthermore, the study tests whether these levels differ according to demographic variables. The data collected through the“Delegation of Authority Scale”administered to bureaucrats in Ankara were analyzed using various statistical tests and interpreted in light of theoretical insights. As a result, the scale was divided into five factors: predisposition, leadership, prefer, validity, and organizational climate. The findings indicate that bureaucratic actors are aware of the concept of delegation of authority and have adopted it in practice. However, except for the predisposition factor, perceptual differences were observed across all other factors with respect to demographic variables.