Tasarım merkezlerinde üretilen patentlerin kalite bakımından incelenmesi ve politika önerisi
An analysis of the quality of patents produced in design centers and policy recommendations
- Tez No: 984284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Kamu teşvikleri, özellikle tasarım odaklı sektörlerde yenilikçiliği teşvik etme ve firma performansını artırma açısından kritik bir rol oynamaktadır. Türkiye'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan 5746 sayılı kanun kapsamında uygulanan Ar-Ge ve Tasarım Merkezi destek programı, Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla finansal ve kurumsal destekler sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, tasarım merkezlerinin teşvik mekanizmaları içindeki rolü incelenerek bu merkezlerin yenilikçi çıktı üretme performansı tescilli patentler üzerinden analiz edilmiştir. 2016-2024 yılları arasında 64 tasarım merkezinden elde edilen 219 patentin incelendiği çalışmada çoğu patentin kalite bakımından düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular tasarım merkezlerinin endüstriyel tasarıma katkısının patent kalitesi bazında inovasyon kapasitesini değerlendirme açısından önem taşımaktadır. Çalışma sonucunda yasa koyucular, uygulayıcılar, firmalar ve bu alanda çalışan akademisyenler için tasarım merkezlerinde üretilen patentlerin kalitesinin arıtılmasına yönelik politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public incentives play a critical role in promoting innovation and improving company performance, especially in design-oriented sectors. The R&D and Design Center support programme implemented under Law No. 5746 published by the Ministry of Industry and Technology in Turkey provides financial and institutional support to encourage R&D and design activities. In this thesis study, the role of design centers within the incentive mechanism was examined, and the innovative output performance of these centers was analysed based on registered patents. In the study, which examined 219 patents obtained from 64 design centers between 2016 and 2024, it was determined that most of the patents were of low quality. The findings highlight the importance of evaluating the innovation capacity of design centers based on patent quality. As a result of the study, policy recommendations were developed for policymakers, practitioners, companies, and academics working in this field to improve the quality of patents produced by design centers.