Üniversite öğrencilerinde uyku bozukluklarının zaman perspektifi ile ilişkisi
Relation of sleep disturbances to time perspective in university students
  1. Tez No: 984317
  2. Yazar: TUĞBA ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Uyku bozuklukları yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku bozuklukları etkilediği birçok faktörün yanında, zaman algılama becerisi üzerinde de etkisini göstermektedir. Yapılan bu çalışma ile üniversite öğrencilerinde uyku bozukluklarının zaman algısı ile ilişkisini değerlendirmek, zaman algılama becerisi üzerinde uyku bozukluklarının etkisini saptamak amaçlanmıştır. Araştırmada incelenen diğer değişkenler; yaş, cinsiyet, medeni hal, ruhsal ve fiziksel bir hastalık tanısının olup olmadığıdır. Çalışmaya şuanda tanısı konmuş herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan, iletişim kurmayı engelleyecek zihinsel ve fiziksel bir engeli olmayan 100 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmaya katılan her öğrenciden Epworth Uykululuk Ölçeği, Berlin Uyku Formu, Hamilton Depresyon ve Anksiyete Değerlendirme Ölçekleri ve Zaman Perspektifi Skalasının doldurulması istenmiştir. Uyku bozuklukları ve zaman algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulguların önemi diğer araştırmalardan yola çıkarak tartışılmış ve sonraki araştırmalara öneriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Sleep disorders appear as an important problem that effects life quality. Besides many factors sleeping disorders show their effect on perception ability. This study aims to evaluate the relationship between time perception and sleep disorders of university students. This study also aims to determine effects of sleep disorders on time perception ability. Other variables which are examined in this study are: age, sex, maritial status, whether there is a mental or a physical disease diagnosis or not. A total number of 100 university students participated in the study who have no diagnosed pschiatric disease or disabilities that prevent to communicate. All participants are asked to fill in the Epworth Sleepiness Scale, Berlin Questionnaire, Hamilton Depression and Anxiety Scales and Time Perception Scale. A significant relationship was found between sleep disturbances and time perception. The prognosis of the findings was discussed from other researches and provided suggestions for subsequent investigations.