Arduino uyumlu nem sensörlü kontrollü ortamda bitki yetiştirme sistemi tasarımı
Arduino-compatible design of a system for growing plants in a controlled environment with a humidity sensor
  1. Tez No: 984334
  2. Yazar: KEMAL ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, bilişim destekli bitki sulama ve normal sulama yöntemleri arasındaki fark ve benzerlikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bilişim teknolojilerinin tarım sektöründe sunduğu avantajları değerlendiren çalışmada, Arduino platformu kullanılarak bir bilişim destekli sulama sistemi tasarlanmıştır. Tezin ilk bölümünde, bitki sulamanın önemi ve geleneksel sulama yöntemlerinin zorlukları üzerinde durulduktan sonra, bilişim destekli sulama sistemlerinin tarımsal verimlilik, su tasarrufu ve otomasyon gibi alanlarda sağladığı faydaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Arduino platformunun tanıtımı yapılmış ve bilişim destekli sulama sistemleri için nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Arduino'nun sensörlerle iletişim kurma yetenekleri ve programlanabilir özellikleri üzerinde durulacak ve sulama sisteminin tasarımı için gerekli olan bileşenlerin seçimi ve bağlantıları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, bilişim destekli sulama sistemi ve normal sulama yöntemi arasındaki farklılıklar ve benzerlikler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sulama sürecinin otomasyonu, veri toplama ve analizi, su kullanımı optimizasyonu gibi unsurlar karşılaştırılarak her iki yöntemin avantajları ve dezavantajları tartışılmıştır. Tasarımı yapılan cihazın etkinliği için fesleğen bitkisi kullanılmıştır. Bu kapsamda; ilgili bitkinin bazı agronomik parametreler ile bazı fenolik bileşiklerin içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; cihaz ile sulama yapılan bitki gruplarında hem agronomik hem de fenolik bileşikler bağlamında olumlu farklılıklar belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the differences and similarities between computer-aided irrigation and conventional irrigation methods. The study evaluates the advantages of using computer technologies in the agricultural sector, and a computer-aided irrigation system will be designed using the Arduino platform. The first section of the thesis focuses on the importance of plant irrigation and the challenges associated with traditional irrigation methods. It then discusses the benefits of computer-aided irrigation systems in terms of agricultural productivity, water conservation, and automation. The second section introduces the Arduino platform and explores its applications in computer-aided irrigation systems. It highlights Arduino's capabilities for sensor communication and programmability, while explaining the selection and integration of components necessary for designing the irrigation system. The third section thoroughly examines the differences and similarities between computer-aided irrigation systems and conventional irrigation methods. It compares aspects such as automation of the irrigation process, data collection and analysis, and optimization of water usage, while discussing the advantages and disadvantages of each approach. Basil plant was used for the effectiveness of the designed device. In this context; Some agronomic parameters and the contents of some phenolic compounds of the relevant plant were determined. According to the findings; Positive differences were determined in terms of both agronomic and phenolic compounds in the plant groups irrigated with the device.