Fen eğitiminde Web 2.0 tabanlı harmanlanmış öğrenme ortamlarının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of Web 2.0 based blended learning environments in science education on academic success of students
  1. Tez No: 828036
  2. Yazar: BERRİN YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada fen eğitiminde Web 2.0 tabanlı harmanlanmış öğrenme ortamlarının, öğrencilerin akademik başarılarına etkisi ve öğrenci görüşleri incelenmiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Antalya ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Başarı seviyeleri birbirine yakın olan rastgele iki şube seçilmiştir ve şubeler deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Çalışmada kontrol grubunda 35 öğrenci, deney grubunda 35 öğrenci olmak üzere toplam 70 öğrenci yer almaktadır. Kontrol grubu öğrencileri ile“ses ve özellikleri”ünitesi müfredata uygun işlenmiştir. Deney grubu öğrencileri ile“ses ve özellikleri”ünitesi harmanlanmış öğrenme ortamlarında Web 2.0 araçları kullanılarak işlenmiştir. Araştırmada geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Ses ve Özellikleri Akademik Başarı Testi'' uygulanmıştır. ”Ses ve Özellikleri Akademik Başarı Testi" çalışma öncesi ve sonrası kontrol grubu ve deney gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Kontrol ve deney grubu öğrencilerine uygulanan akademik başarı testi, ön test ve son testten elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca uygulama sonrası deney grubu öğrencilerinin web 2.0 araçları ile bağlantılı fikirlerini tespit etmek amacı ile araştırmacının hazırlamış olduğu yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda fen eğitiminde web 2.0 araçlarının hem okul ortamında hem de okul dışı ortamlarda kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca fen eğitiminde öğrencilerin web 2.0 uygulamalarını kullanması ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Öğrenciler web 2.0 uygulamaları ile öğrenmenin eğlenceli ve zevkli olduğunu belirtmişlerdir. Aynı zamanda sınav sonuçlarını hemen görebilme ve arkadaşlarının etkinliklerini inceleme imkânı sunmasını, uygulamanın beğendikleri yönlerinden olduğunu ifade etmişlerdir. Deney grubunda yer alan öğrenciler fen eğitiminde web 2.0 uygulamalarının gerekli olduğunu, öğrenmeyi olumlu yönde desteklediğini uygulanan görüşme formunda belirtmişlerdir. Fen eğitiminde web 2.0 uygulamaları, akademik başarıyı anlamlı bir şekilde artırdığı ve öğrencilerin sıkılmadan eğlenerek öğrenmelerini sağladığı için fen bilimleri öğretmenlerine ve tüm eğitimcilere derslerinde kullanmaları önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Akademik Başarı, Fen Eğitimi, Harmanlanmış Öğrenme, Web 2.0 Araçları
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Web 2.0-based blended learning environments on students' academic achievement and student opinions in science education were examined. The study was applied to 6th grade students studying in a public secondary school in Antalya in the 2021-2022 academic year. Two branches with similar success levels were randomly selected and the branches were divided into experimental and control groups. There are a total of 70 students in the study, 35 students in the control group and 35 students in the experimental group. With the control group students, the unit“sound and its features”was taught in accordance with the curriculum. The“sound and its features”unit was taught with the experimental group students in blended learning environments using Web 2.0 tools. In the study, the“Sound and Characteristics Academic Achievement Test”, whose validity and reliability studies were carried out, was applied.“Sound and Characteristics Academic Achievement Test”was applied to the control and experimental groups before and after the study as a pre-test and post-test. The data obtained from the academic achievement test, pre-test and post-test applied to the control and experimental group students were analyzed with the SPSS program. In addition, after the application, a semi-structured interview form prepared by the researcher was applied to determine the ideas of the experimental group students related to web 2.0 tools. As a result of the study, it was seen that the use of web 2.0 tools in science education both in school and out-of-school environments increased the academic success of students. In addition, students' views on using web 2.0 applications in science education were examined. Students stated that learning with web 2.0 applications is fun and enjoyable. At the same time, they stated that the opportunity to see the exam results immediately and to examine the activities of their friends was one of their favorite aspects of the application. The students in the experimental group stated in the interview form that web 2.0 applications are necessary in science education and that they support learning positively. Web 2.0 applications in science education are recommended to be used by science teachers and all educators in their lessons, as they significantly increase academic success and enable students to learn while having fun without getting bored. KEYWORDS: Academic Achievement, Science Education, Blended Learning, Web 2.0 Tools