ALD ince film ile kaplanmış kumaşların elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical properties of fabrics coated with ALD thin film
  1. Tez No: 984355
  2. Yazar: ALEYNA NİŞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AKYILDIZ, DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında bezayağı pamuk ve polyester kumaşların ALD (Atomik Katman Biriktirme) metodu ile kaplanması sonucu elektriksel özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. İki kumaş türü de ALD metodu ile 10 nm, 20 nm, 30 nm ve 50 nm kalınlıklarında Al2O3 ve ZnO kaplanıp 50 gr, 100 gr ve 200 gr ağırlık altındaki davranışları incelenmiştir. Kaplanmış kumaş numunelerinin elektriksel özellikleri empedans analiz cihazında paralel levha ölçüm metodu ile 1 Hz - 1MHz frekans aralığındaki meydana gelen değişimlerin frekansa bağlı kapasitans (normalize) değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda ALD ince film kaplanmış kumaş numunelerinde ağırlık artışı ile kapasitans değerlerinde artış gözlemlenmiştir. Ağırlık artışı ile paralel levhalar arasındaki d mesafesi azalır ve kapasitans değeri artar. Alttaş malzeme olarak polyester numenlerinin kapasitans değerleri pamuk numunelere oranla daha yüksek çıktığı gözlenmiştir. Bunun sebebi pamuk lifinin doğal bir lif olmasından dolayı ortam şartlarına (sıcaklık, nem) polyestere göre daha kolay etkilenmesi ayrıca pamuk lifinin dielektrik sabiti daha yüksek olmasına rağmen lif kesitinin polyester e göre daha pürüzlü olmasından dolayı içerisinde daha fazla hava girişine sebep olmaktadır. Havanın yapı içerisinde bulunması pamuk lifinin normalde yüksek olan dielektrik sabitinin düşmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the improvements in the electrical properties of plain cotton and polyester fabrics as a result of coating by ALD (Atomic Layer Deposition) method were investigated. Both fabric types were coated with Al2O3 and ZnO at thicknesses of 10 nm, 20 nm, 30 nm and 50 nm by ALD method and their behaviours under weights of 50 g, 100 g and 200 g were investigated. The electrical properties of the coated fabric samples were analysed by frequency dependent capacitance (normalised) values of the changes in the frequency range of 1 Hz - 1MHz by parallel plate measurement method in impedance analysis device. As a result of the studies, an increase in capacitance values was observed with weight increase in ALD thin film coated fabric samples. d distance between parallel plates decreases with weight increase and capacitance value increases. It was observed that the capacitance values of polyester samples were higher than cotton samples. The reason for this is that cotton fibre is more easily affected by ambient conditions (temperature, humidity) than polyester because it is a natural fibre, and although the dielectric constant of cotton fibre is higher, the fibre cross-section is rougher than polyester, which causes more air to enter the structure. The presence of air in the structure reduces the normally high dielectric constant of cotton fibre.