Öğrenme güçlüğü olan ve normal gelişim gösteren öğrencilerin sayı doğrusu üzerinde sayının yerini tahmin etme performanslarının incelenmesi
The investigation of the performance of students with learning disabilities and typically developing students in estimating the position of numbers on a number line
- Tez No: 984457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZKUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü olan ve normal gelişim gösteren öğrencilerin sayı doğrusu üzerinde tahmin etme becerilerinin incelenmesi ve gruplar arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Katılımcıların tümü Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan ilkokullara devam etmektedir. Araştırma 2., 3. ve 4. sınıfa devam eden 60 öğrenme güçlüğü, 60 normal gelişim gösteren toplam 120 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada sayı doğrusu materyali kullanılmıştır. Araştırmada 'Nedensel Karşılaştırma Modeli' kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları olasılıklı olmayan örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve normal gelişim gösteren öğrencilerden sayı doğrusu aracılığıyla yapılan ölçümlerinin karşılaştırılmasında normallik varsayımının sağlandığı durumlarda Bağımsız Gruplar t Testi, normallik varsayımının sağlanmadığı durumlarda ise Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır. Analiz sürecinde JASP ve SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında tüm alt amaçlar için her iki grup arasında anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Literatürü destekler nitelikte sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma bulgulara ve literatüre dayanılarak tartışılmıştır, araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the prediction skills of students with learning disabilities and typically developing students on a number line, and to compare the groups. All participants attend primary schools under the Ministry of National Education. The research was conducted with a total of 120 students, including 60 students with learning disabilities and 60 typically developing students, from 2nd, 3rd, and 4th grades. A number line material was used in the study. The research employed a Causal Comparison Model. Participants were selected using criterion sampling, a non-probability sampling method. When comparing the measurements of students with learning disabilities and typically developing students through the number line, the Independent Samples t-Test was used when the assumption of normality was met, and the Mann-Whitney U-Test was used when the normality assumption was violated. The analysis process was carried out using JASP and SPSS 27 software packages. The research findings revealed significant differences between the two groups for all sub-goals. The results are consistent with the literature. Based on the findings and the literature, a discussion was conducted, and suggestions for future research were provided.