Historical entropy and the Zeitgeist of the age: A comparative analysis of 20th century fascism and 21st century far-right
Tarihsel entropi ve çağın Zeitgeist'ı: 20. yüzyıl faşizmi ve 21. yüzyıl aşırı sağın karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 984532
  2. Yazar: ASYA GÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın ilk yarısında faşizmin yükselişini mümkün kılan siyasi, ekonomik ve sosyal koşulları incelemekte ve bunları günümüz popülist aşırı sağ hareketlerinin dinamikleriyle sistematik olarak karşılaştırmaktadır. Çalışma, bağlamsal farklılıkların derin olmasına rağmen, ekonomik güvencesizlik, artan sosyal parçalanma ve siyasi meşruiyet krizleri gibi çarpıcı paralelliklerin her iki tarihi dönemi de şekillendirmeye devam ettiğini ileri sürmektedir. Bu benzerlikler, faşizmin doğrudan tekrarı değil, tarihsel olarak dönüştürülmüş bağlamlarda yeniden ortaya çıkan daha derin yapısal mantıkların varlığını göstermektedir. Çalışma, günümüzün küresel siyasi ortamını karakterize eden artan belirsizlik, kurumsal istikrarsızlık ve ideolojik yayılmayı kavramsallaştırmak için entropiyi metaforik ve analitik bir mercek olarak kullanmaktadır. Bu yaklaşım, faşizmi mümkün kılan yapısal koşulların devam ettiğini göstermekte, ancak artık çok daha karmaşık, dijital olarak aracılı ve küresel ölçekte birbirine bağımlı bir sistem içinde işlediğini ortaya koymaktadır. Son olarak, çalışma, çağdaş aşırı sağ hareketlerin hem kalıcı yapısal baskılar hem de yirmi birinci yüzyılın yüksek entropik dinamikleri tarafından şekillenen tarihsel olarak etkilenmiş olgular olarak anlaşılması gerektiğini sonucuna vardırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the political, economic, and social conditions that facilitated the rise of fascism in the interwar period and systematically compares them with the contemporary dynamics shaping populist far-right movements. It argues that despite profound contextual differences, striking parallels—ranging from socioeconomic precarity and intensified social fragmentation to crises of political legitimacy—continue to structure both historical moments. These resonances suggest not a direct recurrence of fascism but the re-emergence of deeper structural logics that recur across historically transformed settings. the study employs entropy as a metaphorical and analytic lens to conceptualize the growing uncertainty, institutional destabilization, and ideological diffusion characterizing today's global political environment. This approach demonstrates that structural conditions resembling those that enabled fascism to persist, yet they operate within a far more complex, digitally mediated, and globally interdependent system. The study concludes that contemporary far-right movements should be understood as historically inflected phenomena shaped by both enduring structural pressures and the high-entropy dynamics of the twenty-first century.