S. Rachmaninoff'un müzikal kimliği ve No.3 Op.30 piyano konçertosunun incelenmesi
S. Rachmaninoff's musical identity and analysis of piano concerto No.3 Op.30
  1. Tez No: 984556
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRGEY
  3. Danışmanlar: PROF. HANDE DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Rachmaninoff'un piyano yazısı ve tekniği ile Op.30 3. Piyano Konçertosu hakkında bir çalışma ortaya koymayı amaçlamıştır. Yenilikçi tematik kullanım, döngüsel form, uzun melodiler, zengin armoni ve yüksek virtüözite eserin öne çıkan özelliklerinden olmuştur. 20. yüzyılın başındaki yenilikçi ortamda besteci, Romantik ve Rus müziği öğelerini özgün üslubuyla birleştirmiştir. Bu bağlamda Rachmaninoff'un müzikal kimliği ele alınmış ve konçerto ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a study of Rachmaninoff's piano writing and technique, as well as his Piano Concerto No. 3, Op. 30. The work's distinctive features include innovative thematic manipulation, cyclical form, extended melodies, rich harmonies, and high virtuosity. In the innovative atmosphere of the early 20th century, the composer combined elements of Romantic and Russian music with his unique style. In this context, Rachmaninoff's musical identity is explored, and the concerto is examined in detail.