Yüksek mukavemetli DP800 çeliğinin ılık şekillendirme sonrası geri esneme davranışının ve mekanik özelliklerinin araştırılması
The i̇nvestigation of post warm-formed mechanical properties and sprinback behaviour of high-strength DP800 steel
- Tez No: 984629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geri esneme, şekillendirilmiş ürünlerin montajını bozarak zaman ve enerji kaybına yol açtığı için bükme işleminin en istenmeyen sonuçlarından biri olarak bilinir. Bükme işleminden önce sac metali ısıtmak, geri geri esnemenın istenmeyen etkilerini hafifletmek için endüstride kullanılan yaygın bir uygulamadır. Ancak birçok durumda, sıcak veya ılık bükme işleminin bükülmüş ürünlerin mekanik özellikleri üzerindeki sonuçları tam olarak dikkate alınmaz. Bu çalışmada, sıcak bükme işleminin, baskı plaka kuvveti ve yağlama gibi işlem parametreleriyle birleştirilmesinin DP800 çeliğinin geri geri esneme davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ek olarak, bükülmüş numunelerin mekanik sonrası özellikleri araştırılmıştır. Bunun için, DP800 çelik saclar dört farklı sıcaklıkta (25 ℃, 200 ℃, 300 ℃, 400 ℃), üç farklı baskı plaka kuvveti (25bar, 75bar, 125 bar) ve iki farklı yağlayıcı (grafit ve teflon) kullanılarak şapka biçimli bir ürüne bükülmüştür. Sonuçlara göre, baskı plaka kuvvetinin azaltılması ve daha iyi bir yağlayıcı (teflon) uygulanmasının daha düşük bir geri geri esneme elde etmede önemli bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, sıcaklığın artırılması geri geri esnemeyı olumlu etkilerken, sıcak sıcaklıklarda bükülmüş sacların mekanik sonrası mukavemetinin önemli bir azalma göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Springback is known for being one of the most undesired outcomes of a bending process since it disrupts the assembly of formed products, wasting time and energy. Heating the sheet metal before the bending process is a broad application used in the industry to alleviate the undesired effects of spring-back. However, in many cases, the consequences of a warm or hot bending process on the mechanical properties of bent products are not thoroughly considered. In this study, the effects of the warm bending process combined with the process parameters such as blank-holder force and lubrication on the spring-back behaviour of DP800 steel have been examined. Additionally, the post-mechanical properties of the bent specimens have been investigated. For this, sheets of DP800 steels have been bent to a hat-shaped product at four different temperatures (25 ℃ , 200 ℃ , 300 ℃ , 400 ℃), by using three different blank-holder force (25bar, 75bar, 125 bar), and two different lubricants (graphite and teflon). According to the results, it has been shown that reducing the blank-holder force and applying a better lubricant (teflon) has had a considerable effect in attaining a lower spring-back. Additionally, while increasing the temperature has positively impacted the spring-back, it has been found that the post-mechanical strength of bent sheets at warm temperatures has not shown a significant reduction.