Türkiye Selçuklu devlet adamlarından Kemâleddin Kâmyâr: Hayatı ve faaliyetleri
Kemâleddin Kâmyâr, one of the Seljuk statesmen of Turkey: His life and activities
  1. Tez No: 984641
  2. Yazar: CİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE YEŞİLDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Selçuklu devlet adamlarından olan Kemâleddin Kâmyâr devlet kademelerinde birçok önemli görev üstlenmiş ve Selçuklu siyasetinde belirleyici bir rol oynamıştır. Ordu kumandanlığı, kadılık ve emir-i dâdlık yanı sıra Selçuklu sultanlarının yakınında bulunmuş ve tercümanlık, ferman tetkikleri gibi vazifeleri üstlenmiştir. Tüm bu faaliyetler, Türklerin Anadolu'da yayılma sürecinde etkili olmasını sağlamıştır. Devletin genişleme siyasetinde diğer ülkeler üzerine gönderilen orduları komuta etmiş ve birçok seferden galibiyetle ayrılmıştır. Türkiye Selçuklu Devleti'nin hükümdar değişikliklerinde tavrı merak konusu olan Kemâleddin Kâmyâr, kendi siyasi hayatına da tesir eden önemli seçimler yapmıştır. Bu durum, özellikle I. Alâeddin Keykubad ve II. Gıyâseddin Keyhusrev'in tahta çıkış süreçlerinde belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Türkiye Selçuklu Devleti'nin yaptığı savaşlarda emrine kuvvetler verilmesi ve yeni yerler fethetmek için ona görevler verilmesi yaptığı işlerin önemini göstermektedir. Hükümdarın Melik Eşref ile olan görüşmelerinde yaptığı tercümanlık görevi, hükümdarın yazdığı fetihnamenin Kemâleddin Kâmyâr'ın tetkikinden geçmesi, yazdığı rubâî ve yaptığı kadılık görevi çok yönlü bir devlet adamı olduğunu göstermesi açısından değerlidir. I. Alâeddin Keykubad döneminde bu görevleri yerine getiren Kemâleddin Kâmyâr II. Gıyâseddin Keyhusrev zamanında görevinden alınarak bir kaleye hapsedilecektir. Bu tezin birinci bölümünde Kemâleddin Kâmyâr'ın doğumu ve yaşamı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde devlet içerisinde ona verilen görevler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise devlet içerisinde faal olarak etkisinin görüldüğü siyasi ve sosyal olaylar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Kemâleddin Kâmyâr, one of the Seljuk statesmen of Turkey, assumed many important duties in the state and played a decisive role in Seljuk politics. In addition to being an army commander, judge and emir-i dad, he was close to the Seljuk sultans and undertook duties such as translation and decree examination. All these activities ensured that the Turks were effective in the process of spreading in Anatolia. He commanded armies sent to other countries in the expansion policy of the state and emerged victorious in many expeditions. Kemâleddin Kâmyâr, whose attitude towards the changes of rulers in the Seljuk State of Turkey is a matter of curiosity, made important choices that also affected his own political life. This situation is especially seen in the processes of I. Alâeddin Keykubad and II. Gıyâseddin Keyhusrev ascending to the throne. The fact that forces were given to his command in the wars fought by the Seljuk State of Turkey and that he was given tasks to conquer new places shows the importance of his work. The translator's duty during the sultan's meetings with Melik Eşref, the fact that the fetihname written by the sultan was examined by Kemâleddin Kâmyâr, the quatrains he wrote and the duty of judge are valuable in terms of showing that he was a versatile statesman. Kemâleddin Kâmyâr, who fulfilled these duties during the reign of I. Alâeddin Keykubad, was removed from his duty during the reign of II. Gıyâseddin Keyhusrev and imprisoned in a castle. The first section of this thesis includes information about the birth and life of Kemâleddin Kâmyâr. The second section includes the duties given to him within the state. The third section includes the political and social events in which he actively influenced the state.