Yapay zekâ ve robotik teknolojilerin işlerin geleceği üzerindeki etkileri: Meta-analiz çalışması
Effects of artificial intelligence and robotic technologies on the future of work: A meta-analysis study
- Tez No: 984652
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Bilim ve Teknoloji, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu meta-analiz çalışması, yapay zekâ, robotik ve otomasyon teknolojilerinin istihdam düzeyi üzerindeki etkilerini sistematik olarak değerlendirmeyi ve çalışmalar arası heterojenliğin kaynaklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. PRISMA 2020 protokolüne uygun olarak Web of Science veri tabanında ve gri literatürde sistematik tarama gerçekleştirilmiştir. 2015-2025 yılları arasında yayınlanmış, minimum 100 gözlem içeren nicel ampirik çalışmalar dâhil edilmiştir. Kalite değerlendirmesi Newcastle-Ottawa Ölçeği ile yapılmıştır. DerSimonian-Laird rastgele etkiler modeli kullanılarak etki büyüklükleri Fisher's Z dönüşümü ile birleştirilmiştir. Teknoloji türü, ülke gelişmişlik düzeyi, zaman periyodu ve sektör moderatör değişkenleri karışık etkiler modelleri ile analiz edilmiştir. 37 çalışmadan elde edilen 992.233 gözlem meta-analize dâhil edilmiştir. Birleştirilmiş etki büyüklüğü r = 0.025 (%95 GA: 0.014-0.036, p < 0.001) olarak bulunmuştur. Çalışmalar arası çok yüksek heterojenlik tespit edilmiştir (I² = %94.66, Q = 674.141, p < 0.001). Moderatör analizlerinde, sektör en güçlü belirleyici olarak öne çıkmıştır (R² = %8.60, Q = 57.961, p < 0.001). Hizmet sektörü en yüksek pozitif etkiyi gösterirken (r = 0.075, p = 0.001), imalat sektörü anlamsız etki göstermiştir (r = 0.013, p = 0.200). Yapay zekâ teknolojileri robotik teknolojilerden 4.2 kat daha yüksek pozitif etki göstermiştir (r = 0.059 vs. r = 0.014). Gelişmekte olan ülkelerde etki gelişmiş ülkelere göre %22 daha güçlü bulunmuştur (r = 0.033 vs. r = 0.027, p < 0.001). Zaman periyodu moderatörü anlamsız bulunmuştur (p = 0.558). Yayın yanlılığı değerlendirmesi düşük-orta düzey risk göstermiştir (Egger p = 0.063, Rosenthal fail-safe N = 1.209). Yapay zekâ, robotik ve otomasyon teknolojileri istihdam üzerinde küçük ancak anlamlı pozitif etki yaratmaktadır. Ancak bu etki teknoloji türüne, sektöre ve ülke bağlamına göre önemli ölçüde farklılaşmaktadır. Bulgular, kitlesel teknolojik işsizlik senaryolarını desteklememekte ve teknoloji-istihdam ilişkisinin deterministik olmadığını, bağlam-duyarlı politika müdahalelerine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This meta-analysis systematically evaluates the effects of artificial intelligence, robotics, and automation technologies on employment levels and identifies the sources of heterogeneity across studies. A systematic search was conducted in the Web of Science database and grey literature in accordance with the PRISMA 2020 protocol. Quantitative empirical studies published between 2015 and 2025 with a minimum of 100 observations were included. Quality assessment was performed using the Newcastle-Ottawa Scale. Effect sizes were pooled using the DerSimonian-Laird random-effects model with Fisher's Z transformation. Technology type, country development level, time period, and sector moderator variables were analyzed using mixed-effects models. A total of 992,233 observations from 37 studies were included in the meta-analysis. The pooled effect size was r = 0.025 (95% CI: 0.014-0.036, p < 0.001). Very high between-study heterogeneity was detected (I² = 94.66%, Q = 674.141, p < 0.001). In moderator analyses, sector emerged as the strongest determinant (R² = 8.60%, Q = 57.961, p < 0.001). The service sector showed the highest positive effect (r = 0.075, p = 0.001), while the manufacturing sector showed a non-significant effect (r = 0.013, p = 0.200). Artificial intelligence technologies demonstrated 4.2 times stronger positive effects than robotic technologies (r = 0.059 vs. r = 0.014). The effect in developing countries was 22% stronger than in developed countries (r = 0.033 vs. r = 0.027, p < 0.001). The time period moderator was non-significant (p = 0.558). Publication bias assessment indicated low-to-moderate risk (Egger p = 0.063, Rosenthal fail-safe N = 1,209). Artificial intelligence, robotics, and automation technologies create a small but significant positive effect on employment. However, this effect varies considerably by technology type, sector, and country context. The findings do not support mass technological unemployment scenarios and demonstrate that the technology-employment relationship is not deterministic, requiring context-sensitive policy interventions.