Sübstitüye poliaromatik diazin bileşiklerinin mikrodalga yardımı ile sentez yönteminin araştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
Microwave assisted synthesis and investigation of substitued polyaromatic diazyn compounds
  1. Tez No: 246631
  2. Yazar: RABİA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Perimidinler, heteroaromatik bileşikler için oldukça önemli bir örnektir. Son yıllarda perimidin ve türevleri üzerine yapılan çalışmalar büyük önem kazanmaktadır. Çünkü perimidinler, biyolojik aktivite sergileyen doğal ya da sentetik ürünlerin önemli bir sınıfını teşkil ederler. Organik sentezlerde mikrodalga tekniğinin kullanılması, hem reaksiyon süresini önemli ölçüde azaltır hem de ürün veriminin oldukça artmasını sağlar. Ayrıca yan ürün oluşumunu engeller. Bu yönü ile yeşil kimya teknolojisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada 2-sübstitüye ve 1,2-disübstitüye perimidin türevleri mikrodalga tekniği kullanılarak hazırlanmıştır.Yapılan çalışmaları iki kısımda toplamak mümkündür:1)1,8-naftalendiamin ile değişik aldehit bileşikleri mikrodalga ortamında etkileştirilerek yüksek verimle (%88-98) yeni 1 tipi bileşikleri sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları spektroskopik ve enstrümental yöntemlerle aydınlatıldı.2)Sentez edilen 1 bileşikleri alkil halojenürler ile etkileştirilerek yeni 2 tipi bileşik sentezlendi. 2 tipi bileşiğin yapısı uygun spektroskopik ve enstrümental yöntemlerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Perimidine is very important among heteroaromatic compounds. The studies carried out on perimidine and its derivatives have gained great concern recently as they are significant classes of natural or synthetic products having biological activities. Usage of microwave technique decreases the reaction time as well as increases the yield. Apart from this, it prevents the formation of side products, which is why it is used as green chemistry technology. 2-substituted and 1,2-disubstituted perimidine derivatives were synthesised by means of microwave technique.The study could be divided into two main groups:1)The compounds, Type 1, were synthesised with high yields, 88-98%, by reacting 1,8-naphthalenediamine with various aldehydes under microwave radiation. The structures of the compounds were identified with spectroscopy and instrumental methods.2)The Synthesised compounds; Type 1, were reacted with alkyl halogen and type 2 compound were synthesised and whose structures were identified through instrumental methods and spectroscopy.