Vergi denetiminin dijitalleşmesi ve mükellef ilişkileri
Digitalization of tax audit and taxpayer relations
  1. Tez No: 984709
  2. Yazar: FATMA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme, kamu yönetimi ve mali alanlarda köklü dönüşümlere yol açarak vergi denetimi süreçlerini yeniden şekillendirmiştir. Bu tez çalışmasında, dijital vergi denetiminin mükellef ilişkilerine etkisi kapsamlı biçimde ele alınırken, tezin başlığından da anlaşılacağı üzere hem vergi denetiminin dijitalleşmesi hem de mükellef üzerindeki yansımaları, iletişimi ve değişimi ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmada, öncelikle vergi denetiminin teorik temelleri (özellikleri, süreçleri, türleri, fonksiyonları vs.) ve tarihsel gelişimi incelenmiş; ardından dijitalleşmenin vergi denetimine getirdiği yenilikler ile Türkiye'deki uygulamalar değerlendirilmiştir.Türkiye'de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan e-Fatura, e-Defter ve elektronik denetim sistemleri, mükelleflerin dijital platformlara uyum sürecinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, dijital denetim süreçlerinde siber güvenlik, teknolojik altyapı eksiklikleri ve mükelleflerin dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki farklılıklar gibi çeşitli sorunlar da tespit edilmiştir.Tezin önemli bir kısmını oluşturan anket çalışması, Polatlı ve Tekirdağ merkez ilçelerinde faaliyet gösteren mükelleflerin dijital denetim süreçlerine ilişkin deneyim ve görüşlerini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, dijitalleşmenin genel olarak olumlu karşılandığını, ancak eğitim ve destek mekanizmalarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ayrıca, uluslararası uygulamalarla karşılaştırmalı analiz gerçekleştirilmiş; yapay zekâ ve ileri teknolojilerin dijital vergi denetimindeki yeri değerlendirilmiştir. Etik ve hukuki boyutlar tartışılarak, dijitalleşmenin sunduğu fırsatların yanı sıra barındırdığı risklerin de dikkatle yönetilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has led to profound transformations in public administration and financial domains, reshaping tax auditing processes. This thesis comprehensively examines the impact of digital tax auditing on taxpayer relations. As the title suggests, the study focuses on both the digitalization of tax auditing and its reflections on taxpayers, including communication and behavioral changes. The study first explores the theoretical foundations and historical development of tax auditing (its characteristics, processes, types, and functions), followed by an evaluation of the innovations brought by digitalization and its implementation in Turkey. Systems such as e-Invoice, e-Ledger, and electronic auditing, introduced by the Turkish Revenue Administration, play a significant role in taxpayers' adaptation to digital platforms. However, issues such as cybersecurity, technological infrastructure deficiencies, and disparities in digital literacy among taxpayers have also been identified. A key component of the thesis is the survey conducted in the central districts of Polatlı and Tekirdağ, which reveals taxpayers' experiences and perceptions regarding digital auditing processes. The findings indicate a generally positive attitude toward digitalization, yet highlight the need for improved education and support mechanisms. Additionally, a comparative analysis of international practices was carried out, and the role of advanced technologies such as artificial intelligence and big data analytics in digital tax auditing was assessed. Ethical and legal dimensions were discussed, emphasizing that while digitalization offers significant opportunities, its associated risks must be carefully managed.