Özel sektör yatırım projelerinde proje yönetimi anlayışı ile kontrollük hizmetleri uygulaması
Practice of control engineering with project management approach in private investment projects
  1. Tez No: 98472
  2. Yazar: LEVENT HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZEL SEKTÖR YATIRIM PROJELERİNDE PROJE YÖNETİMİ ANLAYIŞI İLE KONTROLLÜK HİZMETLERİ UYGULAMASI ÖZET Devlet projelerinde rastladığımız Kontrollük kurumundan farklı olarak özel projelerde Kontrollük, İş Sahibi açısından projenin yönetilmesine önemli katkılarda bulunmalıdır. Özel projelerde iş ilişkisinin her iki tarafında da özel ticari kuruluşlar olması her iki tarafın da ticari haklarını daha iyi koruması sonucunu doğurur. İş Sahibi açısından bu, öncelikle hedeflediği bütçe, zaman, kalite ve işlevler çerçevesi içerisinde kalan sonuca ulaşmaktır. Bu sonuca ulaşılmasında en önemli yardımcısı ise Proje Yöneticisidir. Projeye geliştirme safhasında dahil olarak Proje Yönetimi işlevlerini üstlenen eleman yapım projelerinde Yapım Yöneticisi olarak adlandırılır. Bu çalışmada ele alınan örnek projede söz konusu eleman projeye uygulama aşamasının başında dahil olduğu ve ancak bu aşamadaki yönetim ve kontrol işlevlerini üstlendiği için İş Sahibi tarafından sözleşmesinde Kontrol olarak adlandırılmıştır Birinci bölümde, yapılan çalışmanın amaç ve kapsamı açıklanmış ve uygulaması anlatılacak olan proje hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Migros Hipermarket ve Alışveriş Merkezi İnşaatı Projesi'nde Kontrol firmanın Yapım Yönetimi uygulamaları anlatılmıştır. CMAA (Construction Management Association of America - Amerika Yapım Yönetim Birliği)'in uygulama standartlarında tariflenen Yapım Yönetimi İşlevleri şunlardır:. Proje Yönetimi. Maliyet Yönetimi. Kalite Yönetimi. Sözleşme Yönetimi. Güvenlik Yönetimi Yine aynı kuruluş bir yapım projesini şu aşamalara bölerek incelemektedir:. Tasarım öncesi aşama. Tasarım aşaması. Tedarik aşaması. Yapım aşaması. Yapım sonrası aşama Bu tez çalışması kapsamında ikinci bölümde Güvenlik Yönetimi dışında sayılan tüm işlevlerin yalnızca yapım aşamasındaki uygulamaları anlatılmıştır. vuÜçüncü bölümde, anlatılan Yapım Yönetim hizmetleri uygulaması sırasında elde edilen başarı değerlendirilmiş, iyileştirilmesi gereken noktalara dikkat çekilerek ne şekilde iyileştirileceği ifade edilmiş; gerek mevcut sözleşmeler gerekse projenin şirketler düzeyindeki organizasyonu ve bu yapı içerisinde Kontrol ve Ana Yüklenici organizasyonundan kaynaklanan sorunlar ortaya konmuş; bunların sebepleri ve nasıl önlenebileceği konusunda değerlendirme yapılmış ve bir sonuca ulaşılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
PRACTICE OF CONTROL ENGINEERING WITH PROJECT MANAGEMENT APPROACH IN PRIVATE INVESTMENT PROJECTS SUMMARY More than the Controlling operations we see in governmental projects, in large scaled private investments the Control Engineer, which is usually a professional organization, should take some functions in managing the project from the point of the Owner. In private projects, there are two private companies taking part in a business relationship, and this brings the result that they watch their own commercial rights against each other better than governmental organizations. For the Owner this priorly means reaching a result which meets the initial targets of budget, time, quality and function. And the most considerable assistant of the Owner in this business is the Construction Manager. In construction projects, if this professional organization is involved at the very beginning (pre-design, evaluation phase) of the project, it is called Construction Manager. In the sample project studied in this thesis, as this professional has been involved in the project at the beginning of the construction phase and has carried out duties only in this phase, it was called as Control Engineer by the Owner in their contract. In the first section, the purpose and content of this work has been explained and general information about the project, in which the Controlling operations and system explained in this study took place, is given. In the second section, the Construction Management operations, procedures, processes and reporting of the Control Engineering professional in the Migros Grossmarket and Shopping Mall Project are explained. The basic functions of Construction Management defined by CMAA (Construction Management Association of America) are as follows:. Project Management. Cost Management. Time Management. Quality Management. Project/Contract Administration. Project Safety Programs CMAA studies this functions in following phases of a project:. Pre-design ix. Design. Procurement. Construction. Post construction In the second section of this thesis study, the applications fulfilling the above mentioned functions, except Project Safety Programs, in only the construction phase are explained. In the third section, the success of the applications are evaluated and suggested improvements are stated; the problems caused by the contracts and the organizational and human factors faced during the realization of this job and proposed precautions for preventing these problems in future projects are stated. In the same section a general evaluation has been done disclosing the result that to let a company give proper Project Management services, the server company should be supported by the terms and conditions of the contracts and should be involved in the project from the very beginning.