Çalışan kadınların kariyer engelleri ve cam tavan sendromu algılarının iş motivasyonlarına etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma: Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı örneği
A research on working women's career barriers and glass ceiling syndrome perceptions to determine the impact of work motivation: Sample of Ministry of Health Central Organization
  1. Tez No: 462228
  2. Yazar: TUNA AYBİKE BİLKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatındaki kadın çalışanların önündeki kariyer engellerini ortaya koymak ve kadın çalışanların kariyer engellerinin ve cam tavan algılarının iş motivasyonları ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmamız, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kadın istihdamının tarihsel sürecinden, öneminden, Dünya ve Türkiye'de kadın istihdamının durumundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde cam tavan kavramı incelenmiş; cam tavanın tarafları, cam tavan engelleri ve sonuçları, ayrıca cam tavan kırma stratejileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise iş motivasyonu kavramı, teorileri ve araçları ele alınmıştır. Son bölümde Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan kadınların kariyer engelleri ve cam tavan sendromu algılamalarının iş motivasyonları ile ilişkisini belirlemeye yönelik yapılan araştırma hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise analiz sonucunda ulaşılan verilere, yorum ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini (754) Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan kadınlar oluşturmaktadır. Örneklemini ise 0.05 hata ve 0.95 güven düzeyinde 278 çalışan kadın oluşturmaktadır ve 300 kişiye ulaşılmış olup 281 kişiden geri dönüş alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; cam tavan sendromu ölçeği ve iş motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cam tavan sendromu algısının arttıkça iş motivasyonunun azaldığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Cam tavan, motivasyon, kadın çalışan, yönetim
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal career obstacles in front of women workers in the Central Organization of the Ministry of Health and to reveal the relationship of career hurdles and glass ceiling perceptions of female employees to work motivations.Our research consist of four parts. In the first chapter, the historical process and importance of female employment is mentioned, and the situation of employment of females in Turkey and in the World is mentioned. In the second part, the concept of work motivation is examined, the sides of the glass ceiling, the glass roof obstacles and the results are explained in detail. In the third chapter, the concept of the motivation, theories and tools are discussed. In the last section, detailed information was provided about the research conducted to determine the relationship between career hurdles and perceptions of glass ceiling syndrome and work motivations of women working in the Central Ministry of Health. In the result section of the research, the results interpretations and recommendations given in the analysis results are given.The universe of the research is women working in the Central Organization of the Ministry of Health. The sample consisted of 278 working women in 0.05 error and 0.95 confidence interval, reaching to 300 persons and 281 persons being returned. As a data collection tool in the research; Glass ceiling syndrome scale and work motivation scale were used; Cronbach's alpha coefficient of the scales were; 0,792 and 0,842 respectively. As a result of the research; It was found statistically significant that the work motivation decreased as the glass ceiling syndrome perception increased. Key Words : Glass ceiling, motivation, working women, management