Fiziksel tespit uygulanan hastalarda komplikasyon riski ile cilt yaralanma insidansının incelenmesi
Investigation of the risk of complications and the incidence of skin injury in patients undergoing physical restraint
- Tez No: 984831
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde fiziksel tespit uygulanan hastalarda komplikasyon gelişme riski ile cilt yaralanması görülme insidansı ve yaraların özelliklerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tanımlayıcı nitelikte olup, örneklemi bir üniversite hastanesinin anestezi ve dahiliye yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan ve fiziksel tespit uygulanan 92 hastadan oluşmuştur. Çalışmaya dahil edilen hastaların fiziksel tespit uygulanmasından yirmi dört saat sonra ilk değerlendirmeleri yapılmıştır. Veriler, Hasta ve fiziksel tespit özellikleri formu, Fiziksel Tespit Komplikasyon Riski Ölçeği (FTKÖ), Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası (RASS), Davranıssal Ağrı Ölçeği (DAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma ve yüzdelik dağılımları, Cochran's Q testi, ANOVA,Friedman, bağımsız örneklem t testi ve ki-kare anlamlılık testi kullanılmıştır. Hastaların %85.9'una ilk 24 saat içinde tespit uygulandığı, %51.1'inin 7 gün boyunca tespit edildiği ve %83.7'sinin fiziksel tespite ek olarak kimyasal tespit aldığı belirlenmiştir. Fiziksel tespit uygulanan hastaların hem sağ hem sol ekstremitelerinde cilt renk değişikliği, ödem, eritem, peteşi, ekimoz, basınç yaralanması, sağ el bileği nem ve sol el bileğinde laserasyon yönünden günler arasındaki istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur (p<0.05). FTKÖ puan ortalamalarının izlenen dört gün boyunca yüksek (≥4.5) olduğu fakat 1.gün (6.98±1.28) ve 4.gün (6.93±1.45) puan ortalamaları arasında istatistiksel önemli fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Ayrıca 3. ve 4.gün fiziksel tespit komplikasyon riski durumu ile hastaların ekstremitelerinde laserasyon, peteşi ve ödem arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p<0.05). Sonuç olarak, fiziksel tespit komplikasyon riskinin hastanın tespit edildiği birinci günden dördüncü güne kadar yüksek olduğu bulunmuştur. Fiziksel tespit uygulanma günü arttıkça ödem, renk değişikliği, eritem, peteşi ekimoz, basınç yaralanması gibi cilt yaralanma oranında anlamlı artış olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara dayanarak, hastaların fiziksel tespit komplikasyon riskini ve cilt yaralanması özellikleri yönünden her gün değerlendirilmesi, hemşirelerin bu değerlendirmeleri kaydetmesi ve cilt yaralanmalarına yönelik bireyselleştirilmiş bakım planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the risk of developing complications, the incidence of skin injuries, and the characteristics of these injuries in patients who underwent physical restraint in the intensive care unit. The research was descriptive in nature, and the sample consisted of 92 patients who were hospitalized in the anesthesia and internal medicine intensive care units of a university hospital and were subjected to physical restraint. The first assessments of the individuals included in the study were performed twenty-four hours after the physical restraint procedure. Data were collected using the Patient and Physical Restraint Characteristics Form, the Physical Restraint Complication Risk Scale (PRCRS), the Richmond Agitation-Sedation Scale (RASS), and the Behavioral Pain Scale (BPS). During the implementation of the study, each patient was evaluated by the researcher through observation between 08:00 and 12:00 for four consecutive days. In the analysis of the data, mean, standard deviation, and percentage distributions, Cochran's Q test, ANOVA, Friedman test, independent samples t-test, and chi-square significance test were used. It was determined that 85.9% of the patients were restrained within the first 24 hours, 51.1% were restrained for 7 days, and 83.7% received chemical restraint in addition to physical restraint. In patients who underwent physical restraint, a statistically significant difference was found between the days in terms of skin color changes, edema, erythema, petechiae, ecchymosis, pressure injury, moisture of the right wrist, and laceration of the left wrist on both right and left extremities (p<0.05). Although the mean PRCRS scores remained high (≥4.5) throughout the four days of observation, no statistically significant difference was found between the mean scores on Day 1 (6.98±1.28) and Day 4 (6.93±1.45) (p>0.05). In addition, a statistically significant relationship was found between physical restraint complication risk on Days 3 and 4 and the presence of laceration, petechiae, and edema in the patients' extremities (p<0.05). In conclusion, the physical restraint complication risk was found to be high from the first day to the fourth day of restraint. As the number of days of physical restraint increased, a significant increase was observed in skin injury rates, such as edema, color changes, erythema, petechiae, ecchymosis, and pressure injuries. Based on these results, it is recommended that patients be evaluated daily for physical restraint complication risk and skin injury characteristics, that nurses record these assessments, and that individualized care plans be developed for skin injuries.