İzmir yöresi Makedonya göçmenlerinin kültürel kimlik bağlamında müzik pratikleri
Wedding practices of Macedonian immigrants in Izmir region within the context of cultural identity
  1. Tez No: 984949
  2. Yazar: EZGİ YETKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İzmir'de yaşayan Makedonya göçmenlerinin kültürel kimlikleri, müzik kültürleri, inançları ve sosyo-ekonomik koşulları dikkate alınarak müzik ve düğün pratikleri incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, İzmir'de yaşayan Makedonya göçmenlerinin kültürel kimlikleri, müzik kültürleri, inançları ve sosyo-ekonomik koşulları bağlamında müzik ve düğün pratiklerini ortaya koymaktır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Veri kaynağı, görüş bildiren katılımcıların demografik bilgileri ve görüşme sorularına verilen cevaplar ile oluşturulmuştur. Bu doğrultuda sahada yapılan alan çalışmaları ile görüş bildiren katılımcıların deneyim ve görüşleri yazılı metne dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş; analiz sürecinde tematik kodlama tekniği kullanılmıştır. Bulgular, belirlenen tema ve alt temalar çerçevesinde gruplandırılarak anlamlı kategoriler hâlinde sunulmuştur. Bulgular, oluşturulan tablolar aracılığıyla sistematik bir biçimde açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, İzmir Karşıyaka'daki Makedonya göçmenlerinin göç deneyimlerinin, düğün pratikleri ve müzik unsurları aracılığıyla kuşaklar arasında aktarıldığını göstermektedir. Modernleşme, ekonomik koşullar ve kuşak farklılıkları bazı geleneksel unsurları dönüştürse de, düğün ritüelleri, yemekler ve Tapani orkestraları kültürel sürekliliğin temel taşıyıcılarıdır. Bu durum, göçmen kimliğinin statik değil, mekânsal ve toplumsal bağlamda dinamik biçimde yeniden üretildiğini göstermektedir. Ayrıca, araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde güvenilirliği arttırmak amacıyla katılımcı görüşleri doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Çalışmanın özgün değeri, yalnızca düğün pratiklerinin değil, aynı zamanda göçmen topluluklarının müzik yoluyla kimliklerini nasıl koruduklarını ve yeniden inşa ettiklerini göstermesidir. Bu bağlamda çalışma, hem etnomüzikoloji alanına hem de göç ve kimlik araştırmalarına katkı sağlamaktadır. Araştırma sonucunda, İzmir Karşıyaka yöresinde yaşayan Makedonya göçmenlerinin düğün süreçlerinde geleneksel ritüelleri büyük ölçüde sürdürdükleri belirlenmiştir. Müzik ve düğün ritüelleri kültürel kimliğin kuşaklar arası aktarımını desteklerken, modernleşme bu unsurların sadeleşip yeni biçimlere evrilmesine zemin hazırlamaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Makedonya göçmenlerine ait geleneksel düğün pratikleri ve diğer kültürel unsurların dijital ya da basılı ortamlarda kayıt altına alınarak arşivlenmesine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the music and wedding practices of Macedonian immigrants living in Izmir, taking into account their cultural identities, musical cultures, beliefs, and socio-economic conditions. The aim of this research is to reveal the music and wedding practices of Macedonian immigrants living in Izmir within the context of their cultural identities, musical cultures, beliefs, and socio-economic conditions. This study was conducted using qualitative research methods. The data source was formed by the demographic information of the participants who expressed their opinions and their responses to the interview questions. In this regard, the experiences and opinions of the participants who expressed their opinions were converted into written text through fieldwork. The obtained data were evaluated using content analysis, and thematic coding was used in the analysis process. The findings were grouped within the framework of identified themes and subthemes and presented as meaningful categories. The findings were systematically explained and interpreted through tables. Research findings demonstrate that the migration experiences of Macedonian immigrants in Karşıyaka, Izmir, are transmitted across generations through wedding practices and musical elements. While modernization, economic conditions, and generational differences have transformed some traditional elements, wedding rituals, food, and Tapani orchestras remain the primary carriers of cultural continuity. This demonstrates that immigrant identity is not static but dynamically reproduced within a spatial and social context. Furthermore, to enhance the reliability of the data analysis obtained as part of the research, participant opinions were supported by direct quotes. The study's unique value lies in its exploration of not only wedding practices but also how immigrant communities preserve and rebuild their identities through music. In this context, the study contributes to both the field of ethnomusicology and migration and identity research. The study determined that Macedonian immigrants living in the Karşıyaka region of Izmir largely maintain traditional rituals during their weddings. While music and wedding rituals support the intergenerational transmission of cultural identity, modernization paves the way for these elements to be simplified and evolved into new forms. Based on the results, recommendations are made for recording and archiving traditional wedding practices and other cultural elements of Macedonian immigrants in digital or printed formats.