Üstün zekalı öğrencilerle çalışan öğretmenlerin karşılaştıkları zorluklar ve fırsatlar
Challenges and opportunities faced by teachers working with gifted students
- Tez No: 984959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerle çalışan öğretmenlerin eğitim sürecinde karşılaştıkları zorluklar ve fırsatları incelemeyi amaçlamaktadır. Üstün yetenekli öğrencilerin sosyal, duyuşsal ve akademik gelişiminde öğretmenlerin kritik rolü vurgulanmış ve eğitim sürecinde ortaya çıkan sorunlar literatür ışığında ele alınmıştır. Kavramsal olarak, üstün yetenek, özel eğitim uygulamaları ve öğretmen yeterlikleri konularına değinilmiş; öğretmenlerin eğitimsel ve mesleki stratejileri ile öğrencilerin bireysel farklılıklarının önemi üzerinde durulmuştur. Araştırmada nitel yaklaşım benimsenmiş ve olgubilim deseni kullanılarak öğretmenlerin deneyimleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Çalışma grubunu, Bilim ve Sanat Merkezleri ve okullarda görev yapan öğretmen, veli ve öğrenciler oluşturmuş; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve veriler içerik analizi ile betimsel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde sınırlı fiziksel ve materyal imkânlar, veli kaynaklı sorunlar ile öğrencilerin hareketlilik ve uyum problemleri gibi zorluklarla karşılaştığını göstermiştir. Öğretmenler bu zorlukları aşmak için bireyselleştirilmiş eğitim, olumlu pekiştirme, sorumluluk verme, teşvik etme, önlemsel yaklaşımlar ve bireysel farklılıkları kabullenme gibi stratejiler kullanmaktadır. Ayrıca, özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilmek için mesleki gelişim ve hizmet içi eğitimlere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğretmenler ve okul yönetimlerinin üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik destekleyici uygulamalar geliştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Öğretmen adaylarının staj ve gözlem süreçlerinde deneyim kazanmaları, eğitim materyallerinin ve ortamlarının öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun hâle getirilmesi, veli seminerleri ve okul içi destek programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Çalışmanın sınırlılıkları arasında, örneklemin sınırlı sayıda ve belirli merkezlerden seçilmiş olması ile verilerin öznel değerlendirmelere dayanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the challenges and opportunities encountered by teachers working with gifted students. The critical role of teachers in the social, emotional, and academic development of gifted students is emphasized, and the problems emerging in the educational process are discussed. Conceptually, the study addresses giftedness, special education practices, and teacher competencies, highlighting the importance of teachers' educational and professional strategies as well as students' individual differences. A qualitative approach was adopted, using a phenomenological design to explore teachers' experiences in detail. The study group consisted of teachers, parents, and students working in Science and Art Centers (BİLSEM) and schools. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content and descriptive analysis methods. The findings indicate that teachers face challenges such as limited physical and material resources, parent-related issues, and students' hyperactivity and adaptation problems when educating gifted students. To overcome these challenges, teachers employ strategies such as individualized education, positive reinforcement, assigning responsibilities, encouragement, preventive approaches, and acceptance of individual differences. Additionally, it was found that teachers require professional development and in-service training to maximize the potential of gifted students. The results suggest that both teachers and school administrators should develop supportive practices for the education of gifted students. It is recommended that teacher candidates gain experience through internships and observation, educational materials and environments be adapted to meet students' needs, and parent seminars and school-based support programs be expanded. The limitations include a small sample size drawn from specific centers and reliance on subjective evaluations.