Çan linyiti-dolomit ikili sistemini içeren akışkan yatakta karışma özellikleri
The Investigation of mixing of Çan lignite-dolomite binary system in a fluidized bed
- Tez No: 98496
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ATAKÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÇAN LİNYİTİ- DOLOMİT İKİLİ SİSTEMİNİ İÇEREN AKIŞKAN YATAKTA KARIŞMA ÖZELLİKLERİ ÖZET Kömür yakılan, habbeli akışkan yatak yakma sistemlerinde karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi aglomerasyon veya sinterleşme olayıdır. Aglomerasyon, büyük ölçüde kömürün özelliklerinden kaynaklanmasına karşın, yataktaki karışma etkinliği ve sıcaklık dağılımı tarafından da etkilenmektedir. Bu çalışmada, kömür-dolomit karışımını içeren akışkan yataklarda karışma etkinliği çeşitli parametrelere bağlı olarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan kömür TKİ Çan bölgesi işletmesinden sağlanmıştır. Deneysel çalışmalar 12 cm çapında soğuk bir akışkan yatak kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Akışkan yatak 1 cm yüksekliğindeki pleksiglas halkalardan oluşmaktadır. Çalışmada, akışkanlaştırma hızı, kömür tanecik boyutu, yataktaki kömür derişimi ve yatak yüksekliği/yatak çapı oranı (H/D) parametre olarak seçilmiştir. Akışkanlaşma hızının değerleri 1.55 m/s, 2.0 m/s, 2.33 m/s ve 2.55 m/s, kömür boyutu +1.20-1.9 mm, +2.0-2.7 mm, +2.7-3.3 mm ve 3.3-4.00 mm, H/D oranı ise 0.66, 1.00, 1.33 ve 1.67 olarak seçilmiştir. Deneylerde, %12 ve %6 olmak üzere, iki farklı kömür derişimi ile çalışılmıştır. Yatak malzemesi olarak +0.5-1 mm boyutundaki dolomit kullanılmıştır. Karışma kalitesi, karışma indeksi ile tanımlanmıştır. Karışma indeksi, boyutsuz yatak yüksekliğinin (z) bir fonksiyonu olarak irdelenmiştir, z, yatağın herhangi bir noktasındaki yüksekliğin, statik yatak yüksekliğine oranıdır. Deneysel sonuçlar, kömür tanecik boyutunun küçük olduğu durumlarda, dağıtıcı elekten itibaren yukarıya doğru çıktıkça, kömür derişimin arttığım göstermiştir. Akışkan yatağın önemli bir bölümünü oluşturan z = 0.3-0.8 aralığında oldukça iyi bir karışma gözlenmiştir. Bu bölgede, karışma indeksi mükemmel karışmayı gösteren 1 değerinden ±0.1 oranında sapma göstermiştir. Bu bölgenin dışında kalan, en alttaki(z = 0.0-0.3) ve en üstteki (z = 0.8-1.0) tabakalarda karışma kalitesi daha düşük kalmıştır. Burada karışma indeksi 1 'den ±0.3 kadar sapma göstermiştir. Tanecik boyutu arttıkça, dağıtıcı eleğin hemen üstündeki sığ bölge ile yatak yüzeyine yakın dar bölge dışında, iyi bir karışma gerçekleşmektedir. +2.7-3.3 mm Mik kömür kullanılan akışkan yatakta, eksenel yönde diğer fraksiyonlara kıyasla daha iyi bir dağılım elde edilmiştir. En kaba fraksiyon olan 3.3-4.0 mm Mik kömür fraksiyonunu kullanıldığı yatakta eksenel yöndeki dağılım oldukça düzensiz görünmektedir. Kömür tanecik boyutunun büyümesi genel olarak karışmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Kömür tanecik boyutu büyüdükçe H/D oranının karışma üzerindeki etkisi azalmaktadır. Akışkanlaşma hızındaki artış, genelde, kömür-dolomit ikilisinin karışmasını olumlu yönde etkilemektedir, özellikle kaba kömür tanecikleri söz konusu olduğunda bu durum daha net bir şekilde kendisini göstermektedir. Kömür derişiminin, kömür-dolomit ikili sisteminin karışma etkinliği üzerinde önemli bir etkisi olmaktadır. Kömür derişimi düşük olan akışkan yatakta özellikle kaba kömür tanecikleri için daha iyi bir karışma etkinliği gözlenmektedir. Bununla birlikte, H/D oranının artması karışma etkinliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Kömür tanecik boyutu aralığının artması genel olarak yüksek H/D değerlerinde çalışıldığında, karışmayı kötü yönde etkilemektedir. xvı
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF MIXING OF ÇAN LIGNITE-DOLOMITE BINARY SYSTEM IN A FLUIDIZED BED SUMMARY One of the crucial problems facing bubbling fluidized bed coal combusters is agglomeration or sintering. Although it is known that agglomeration phenomenon basically originates from coal characteristics, it is also affected by the mixing quality and temperature distribution in the bed. In this study, the mixing quality of the coal-dolomite binary system in a fluidized bed is investigated as a function of various parameters. Coal was provided from Çanakkale-Çan coal mining site of Turkish National Coal Board (MTA). Experimental studies were carried out by using a plexiglass cold fluidized bed of 12 cm i.d. It was consisted of rings that are 1 cm in height. The fluidization velocity, the coal particle size, the coal concentration and the bed aspect ratio (H/D) were studied as the experimental parameters. The values of the parameters were as follows; fluidization velocity; 1.55 m/s. 2.0 m/s, 2.33 m/s and 2.55 m/s. the coal particle size; + 1.2-1.9 mm, +2.0-2.7 mm, +2.7-3.3 mm and 3.3-4.0 mm, the bed aspect ratio (H/D); 0.66, 1.00, 1.33 and 1.67. Experiments were carried out with coal concentrations of 6% and 12%. +0.5-1.0 mm dolomite was used as bed material. The mixing index was used to quantify the quality of the mixing of the binary system. Mixing index was plotted as a function of dimensionless bed height (z) which is the ratio of height at any point to the static bed height. Experimental results showed that, in the case of binary mixture containing fine coal fractions, coal concentration increases with increasing vertical distance from distributor plate. In the major part of fluidized bed, characterised by dimensionless height (z = 0.3-0.8), fairly good mixing was observed with mixing index ±0.1 deviates from 1. However, in bottom layer (z = 0.0-0.3) and top layer (z = 0.8-1.0) ofthe bed. mixing is relatively poor. In these layers, the local mixing index deviated from I up to ±0.3. showing segregation. The best mixing quality was observed for +2.7-3.3 mm coal fraction while the binary system containing 3.3-4.0 mm coal fraction had the poorest mixing performance. In general, the mixing quality becomes worse as the coal particle size increases. On the other hands, the effect of the bed aspect ratio (H/D) to mixing of the binary system diminishes as the coal particle size increases. Increase in fluidazition velocity, in general, improves the mixing characteristics of coal-dolomite binary system. The positive effect of fluidization velocity on the mixing quality is clearer for the system containing coarse coal particles. Results from experiments carried out with different coal concentrations indicate that mixing quality of the coal-dolomite system may be affected to some extent by coal concentration. In the fluidized bed containing 6% coal, the mixing quality improves, particularly, for coarse coal particles. But increase in the aspect ratio adversely affects the mixing in the bed containing 6% coal concentration. Mixing of the coal- dolomite becomes poorer as the particle size distribution of coal widens. XVI 1 1