The role of corporate social responsibility impact on financial performance evidence from selected countries in Europe and Asia
Avrupa ve Asya'daki seçilmiş ülkelerden elde edilen kurumsal sosyal sorumluluğun finansal performans üzerindeki etkisine dair kanıtlar
  1. Tez No: 984982
  2. Yazar: MOHAMAD HAZEM SHAKFEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
Özet
Kuruluşların, faaliyetlerinin toplum ve çevre üzerindeki etkilerini ele alma konusunda proaktif olmaları beklenirken Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kurumsal stratejinin önemli bir boyut hâline almaktadir. Bazı çalışmalar, KSS ile finansal performans (FP) arasında bir ilişki olduğunu ve olumlu etkilerin rekabet avantajlarına ve üstün finansal performansa yol açabileceğini göstermektedir. Ancak, Avrupa ve Asya bölgesinde elde edilen ampirik bulgular net değildir. Bazı çalışmalar KSS'nin FP üzerinde olumlu etkisi olduğunu bulurken, bazıları hiçbir etkisinin olmadığını veya olumsuz etkiler olduğunu göstermektedir. Araştırma yöntemleri, KSS ölçüleri, FP göstergeleri ve firma özelliklerindeki farklılıklar bu sonuç farklılıklarının nedeni olabilir. Buna dayanarak, bu çalışma Avrupa ve Asya'da borsaya kayıtılı firmalarda KSS'nin FP üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Farklı kültürel geçmişler ve KSS bağlamları, KSS ile FP arasındaki ilişkiyi etkileyebilir. 2019–2023 dönemine ait Avrupa ve Asya ülkeleri verilerinin ekonometrik analizi yaparak, KSS'nin FP üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı, bu etkilerin bölgeler arasında nasıl farklılık gösterdiği ve KSS-FP ilişkisinin zaman içinde farklı bölgeler ve ülkelerde nasıl değiştiği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) is becoming an important aspect of corporate strategy, with organizations expected to be proactive in addressing the effects of their activities on society and the environment. Some studies show a relationship between CSR and financial performance (FP), with positive impacts potentially leading to competitive advantages and superior financial performance. However, empirical evidence remains inconclusive in the context of Europe and Asia. Some studies find a positive impact of CSR on FP. However, others find no effect or even a negative impact. The differences in research methodologies, CSR measurements, FP proxies, and firm characteristics may be the reasons for these differences. In response, this study investigates the effects of CSR on FP in listed firms in Europe and Asia. Although different cultural backgrounds and CSR contexts may influence the CSR and FP relationship. Using econometric analysis of European and Asian countries from the period 2019–2023, it examines whether CSR has a significant impact on FP, how such effects vary across regions, and whether the CSR-FP relationship has changed over time across different regions and countries.