İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretiminde yeni yaklaşımlara yönelik bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of primary mathematics teacher candidates towards new approaches in mathematics teaching
  1. Tez No: 984999
  2. Yazar: FURKAN ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının çağdaş öğretim yaklaşımlarına ilişkin başarı durumları, bilme düzeyleri, tutumları ve bu yaklaşımları fakültelerinde ne ölçüde edindikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, söz konusu değişkenlerin cinsiyet, öğrenim görülen üniversite, mezun olunan lise türü ve sınıf düzeyi gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da analiz edilmiştir. Bu maksatla çalışma grubu belirlenirken araştırmaya dâhil olan öğretmen adaylarının birbirinden farklı yerlerde bulunan üniversitelerden seçilmesine dikkat edilmiştir. Araştırmada toplam 5 üniversite ile 159 erkek ve 451 kadın olmak üzere toplam 610 öğretmen adayı yer almıştır. Araştırmada kullanılan yöntem tarama yöntemidir. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Esra UMDU tarafından geliştirilen“Öğretmen Adayı Görüş Formu”ve“Öğretmen Adayı Testi (Öğretim Yaklaşımları Testi)”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Matematik öğretmen adayları ölçekte yer alan yaklaşımlarla ilgili bilme düzeylerinin kısmen bildiklerini belirtmektedirler. Yaklaşımları faydalı olduğunu düşünmelerine yönelik tutumları ise katılıyorum düzeyindedir. Fakültelerinde yaklaşımları ne ölçüde edindiklerine dair görüşleri ara sıra düzeyindedir. Öğretmen adayları çağdaş öğretim yaklaşımlarına yönelik başarı durumları ile bu yaklaşımlara yönelik bilme düzeyleri ve fakültelerinde eğitimi ne ölçüde edindikleri arasında pozitif yönde ancak zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Başarı durumları ile tutumları arasında ise pozitif yönde, zayıf düzeyde fakat anlamlı olmayan ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkeni hem başarı durumlarında hem de tutumlarında kadınlar lehine anlamlı farklılık yaratırken, sınıf düzeyi ve üniversite değişkenine göre yalnızca başarı durumlarında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Sınıf düzeyi için sınıf seviyesi yükseldikçe başarı durumu artmıştır. Mezun olunan lise türü ise hem başarı durumu hem tutum puanları açısından anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between the achievement levels, knowledge levels, attitudes, and the extent to which pre-service elementary mathematics teachers acquired contemporary teaching approaches in their faculties were examined. In addition, it was analyzed whether these variables differed according to demographic factors such as gender, university attended, type of high school graduated from, and grade level. For this purpose, while determining the study group, care was taken to select pre-service teachers from universities located in different regions. A total of 610 pre-service teachers, including 159 males and 451 females from five universities, participated in the study. The research method employed was the survey model. The data obtained were analyzed using the SPSS 26 statistical software package. As data collection tools, the Pre-Service Teacher Opinion Form and the Pre-Service Teacher Test (Teaching Approaches Test) developed by Esra Umdu were used. According to the results, mathematics pre-service teachers reported that they partially knew the approaches included in the scale. Their attitudes toward the usefulness of these approaches were at the“agree”level. Their opinions regarding the extent to which they acquired these approaches in their faculties were at the“occasionally”level. The results indicated a positive but weak and significant relationship between pre-service teachers' achievement levels regarding contemporary teaching approaches and their knowledge levels as well as the extent to which they had been taught these approaches in their faculties. However, the relationship between achievement levels and attitudes was positive but weak and not significant. The gender variable produced a significant difference in favor of female participants in both achievement levels and attitudes, whereas significant differences were observed only in achievement levels with respect to the grade level and university variables. For grade level, achievement increased as the year of study rose. The type of high school graduated from did not show a significant difference in terms of either achievement or attitude scores. Based on the research findings, several recommendations were made.