A circular economy framework in solar PV supply chain
Güneş paneli tedarik zincirinde bir döngüsel ekonomi çerçevesi
- Tez No: 985007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Energy, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel enerji paradigmasındaki dönüşüm, iklim değişikliği ve enerji güvenliği gibi zorunluluklar, güneş enerjisi tedarik zincirlerinde döngüsel ekonomi ilkelerinin benimsenmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu özgün çalışma, döngüsel ekonomi tartışmasını teknik bir çözüm arayışının ötesine taşıyarak, beşikten beşiğe prensibiyle tasarlanmış döngüsel bir tedarik zincirinin, kaynak bağımlılığını artırmadan yoksulluğu azaltma hedefini nasıl gerçekleştirebileceğini ortaya koymaktadır. Bu karmaşık yapıyı analiz etmek amacıyla Paydaş Teorisi, Doğal Kaynak Bağımlılığı Teorisi ve Eş Fayda Teorisi'ni tek bir operasyonel modelde bütünleştiren özgün bir hibrit metodoloji geliştirilmiştir. İlk aşamada, Paydaş Teorisi ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleriyle yürütülen saha çalışması, güneş paneli tedarik zincirindeki kilit paydaşların güç-çıkar dinamiklerini ve döngüsel ekonomi stratejilerine yönelik önceliklerini somut olarak haritalandırmıştır. İkinci aşamada, sistem dinamikleri metodolojisi aracılığıyla Nedensel Döngü Diyagramları ile oluşturulan kavramsal çerçeve, Stok-Akış modelinin temelini oluşturmuştur. İlk fazda elde edilen ampirik veriler ise bu nicel modele girdi olarak kullanılmıştır. Model kapsamında geliştirilen senaryo analizleri, döngüsel bir güneş paneli tedarik zincirinin; ham madde geri kazanımı, enerjiye erişim ve Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi'nin (MPI) düşürülmesi konularında lineer modele kıyasla kantitatif olarak üstün olduğunu kanıtlamıştır. Bu tez, özgün teorik sentezini uygulamalı bir analitik çerçeveye dönüştürerek yenilenebilir enerjinin geleceğini şekillendirecek karar vericilere stratejik bir pusula sunmakta ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan SDG1, SDG7, SDG9, SDG12 ve SDG13'e doğrudan ve ölçülebilir katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The global energy paradigm shift, driven by the imperatives of climate change and energy security, necessitates the adoption of circular economy principles within solar energy supply chains. This unique study transcends the conventional discourse on the circular economy - often limited to technical solutions - to demonstrate how a supply chain designed on cradle-to-cradle principles can achieve poverty alleviation without exacerbating resource dependency. To analyze this complex structure, a novel hybrid methodology was developed, integrating Stakeholder Theory, Natural Resource Dependence Theory, and the Co-benefit Theory into a single operational model. In the initial phase, a field study employing Stakeholder Theory and Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods concretely mapped the power-interest dynamics and strategic priorities of key stakeholders within the solar panel supply chain concerning circular economy strategies. In the second stage, a conceptual framework developed using Causal Loop Diagrams (CLDs) formed the foundation of a Stock-and-Flow model. The empirical data obtained from the first phase were then utilized as inputs for this quantitative model. Findings from the scenario analyses demonstrate that a circular solar panel supply chain quantitatively outperforms its linear counterpart in terms of increasing raw material recovery, enhancing energy access, and significantly reducing the Multidimensional Poverty Index (MPI). This dissertation, by operationalizing a novel theoretical synthesis, provides a strategic guide for policymakers and industry leaders. It demonstrates a synergistic pathway toward achieving measurable progress on several Sustainable Development Goals: SDG 1, SDG 7, SDG 9, SDG 12, and SDG 13.