Ağırlıklı kontrol yöntemi kullanılarak çok çıkışlı tek anahtarlı ileri dönüştürücünün çapraz düzenleme açısından incelenmesi
Investigation of multi-output single-switch forward converterin terms of cross-regulation using weighted control method
- Tez No: 985018
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT HARDALAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tek bir anahtarlı, çok çıkışlı ileri tip DC-DC dönüştürücü olan, tek girişli çok çıkışlı (SIMO) ailesinin bir DC–DC dönüştürücü türü olarak bilinen bu dönüştürücüde, çıkış terminallerinde yüke bağlı olarak çıkışlarda bazı gerilim değişimleri gözlemlenmektedir. Bu değişimlerin nedenleri arasında diyotların iletim karakteristikleri, transformatörün oranlı şekilde sarılmasındaki zorluklar, sargıların iç direnç farklılıkları, sargılar arası kaçak endüktanslar ve sargılar arasında ortak endüktansların bulunması yer almaktadır. Bu çıkış gerilimlerindeki değişiklikler istenmeyen bir durumdur ve bu durumu engellemek amacıyla çeşitli çapraz regülasyon teknikleri geliştirilmiştir. Bu tezde, bu tekniklerden biri olan ağırlıklı kontrol yöntemi ele alınmıştır. Bu yöntem, birden fazla çıkıştan gerilim geri beslemesi alarak çalışmakta ve ek MOSFET'lere veya bu MOSFET'leri kontrol etmek için gereken sayısal işaret işlemcilerine ihtiyaç duymaması nedeniyle tercih edilmektedir. Ağırlıklı kontrol yöntemi, diğer çapraz regülasyon stratejilerine kıyasla daha basit ve daha maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır. Bu teknikle, çıkış gerilimlerindeki değişimin %3,33'ün altında tutulduğu ve devrenin maksimum verimliliğinin %86,83'e ulaştığı gösterilmiştir. Böylece, tek bir anahtarlı, çok çıkışlı ileri tip DC-DC dönüştürücüde çapraz regülasyon konusundaki literatür alanına katkı sağlanmış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
In a single-switch multioutput forward converter, a type of single-input multiple-output (SIMO) DC–DC converter, voltage changes are observed by depending on load at the output terminals due to factors such as diode conduction characteristics, challenges in winding the transformer proportionately, inner resistance variations in windings, leakage inductance between windings, and the presence of common inductance between windings. These output voltages' changes are undesirable, and various cross-regulation techniques have been developed to maintain stable output voltages. This thesis focuses on one such method — the weighted control technique — which utilizes voltage feedback from multiple outputs. This approach is preferred as it eliminates the need for additional components such as additional mosfets and without utilizing DSP of the complexity associated with their control. Moreover, the weighted control method offers a simpler and more cost-effective alternative to other cross-regulation strategies. With this technique, we demonstrate improved cross-regulation performance, maintaining changes in output voltages below 3.33% and achieving an overall circuit maximum efficiency of 86.83%, thereby contributing to the existing body of research on cross-regulation in single-switch multioutput forward converters.