İnme sonrası afazi olan ve olmayan bireylerin dil becerileri ile yorgunluk, depresyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between language skills and fatigue, depression and quality of life of individuals with and without aphasia after stroke
- Tez No: 985027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE ALEV SAVTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada inme sonrası afazi olan bireylerin yaşam kalitesi, yorgunluk, depresyon ve dil becerileri incelenip yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş afazi olmayan inmeli bireyler ile karşılaştırılmıştır. İnmeli bireylere Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD) kullanılarak inme sonrası afazi olan ve olmayan olarak iki grup oluşturulmuş; bu gruplar arasında yorgunluk, depresyon, yaşam kalitesi ve dil becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın katılımcıları, Erzincan Mengücek Gazi ve Eğitim Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünde tedavi alan bireylerden seçilme kriterlerini sağlayan inme sonrası afazi olmayan 20 birey ile Erzincan Mengücek Gazi ve Eğitim Araştırma Hastanesi dil ve konuşma polikliniğine değerlendirme için başvurmuş, terapi alan veya almakta olan 34 inme sonrası afazili bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan bireylere Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD), Hamilton Depresyon Ölçeği HAM (D), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) ve SAQOL-39-TR Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ADD puanı, SAQOL-39-TR skoru, FSS skoru ve HAM-D toplam puanı arasında belirli düzeylerde anlamlı korelesyon olduğu saptanmıştır. SAQOL 39-TR toplam puanı; hem FSS skoru hem de HAM-D toplam skoru ile anlamlı negatif bir ilişki göstermiştir. FSS skoru ile HAM-D toplam skoru arasında güçlü bir pozitif korelasyon saptanmıştır. Katılımcıların ADD testinden aldıkları puanlarının yaş, cinsiyet, medeni durum, okuma alışkanlıkları ve fiziksel sosyal aktivitelere katılım gibi faktörlere göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of life, fatigue, depression and language skills of individuals with aphasia after stroke were examined and compared with stroke survivors without aphasia matched for age, education level and gender. Individuals with stroke were divided into two groups as post-stroke aphasia and non-aphasia using the Aphasia Language Assessment Test and the relationship between fatigue, depression, quality of life and language skills between the two groups was examined. The participants of the study consisted of 20 individuals without post-stroke aphasia who met the selection criteria among the individuals receiving treatment in the Physical Medicine and Rehabilitation Department of Erzincan Mengücek Gazi and Education and Research Hospital and 34 individuals with post-stroke aphasia who applied to the speech and language outpatient clinic of Erzincan Mengucek Gazi and Education and Research Hospital for evaluation and received or are receiving therapy. The participants included in the study were individuals who were diagnosed with stroke, who did not have any neurological or psychiatric disease without aphasia, who were evaluated at the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of Erzincan Mengucek Gazi Training and Research Hospital and did not show any cognitive impairment, whose mother tongue was Turkish, and individuals with aphasia who developed aphasia after stroke, who applied for, received or are receiving therapy at the speech and language outpatient clinic of Erzincan Mengücek Gazi Training and Research Hospital, who did not show any cognitive impairment, whose mother tongue was Turkish.“Aphasia Language Assessment Test (ADT)”,“Hamilton Depression Scale”,“Fatigue Severity Scale (FSS)”and“SAQOL-39-TR Quality of Life Scale”were applied to the individuals participating in the study. As a result of the study, it was found that there was a significant correlation at certain levels between ADD score, SAQOL-39-TR, FSS score and HAM-D total score. SAQOL 39-TR total score showed a significant negative correlation with both FSS score and HAM-D total score. A strong positive correlation was found between the FSS score and the HAM-D total score. Participants' scores on the ADD test did not differ according to potential determinants such as age, gender, marital status, reading habits, and time spent in physical and social activities.