Hızlı afazi bataryası'nın geçerlik-güvenirlik çalışmasının yapılması
Validity-reliability study of the quick aphasia battery
  1. Tez No: 803567
  2. Yazar: BETÜL KUMAŞOĞLU POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de akut dönem inme hastalarının dil becerilerinin kapsamlı biçimde ve aynı zamanda inme sonrası bozulmuş ve korunmuş dil alanlarının yatak başında ve kısa sürede çok boyutlu değerlendirilebilmesi için uygun olan Hızlı Afazi Bataryası'nın (HAB) geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Çalışma grubu anadili Türkçe olan inme geçirmiş afazisi olmayan ve afazili toplam 50 ve sağlıklı 80 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, hasta grubundaki katılımcılara Afazi Dil Değerlendirme Bataryası (ADD) uygulandıktan sonra tüm katılımcılara bu araştırmada geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan Hızlı Afazi Bataryası'nın üç formu da uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı ve MedCalc 18.11.3 programı ile gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı bireylerin HAB puanlarının, afazili bireylerin HAB puanlarından önemli düzeyde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a validity-reliability study of the Quick Aphasia Battery (QAB), which is suitable for comprehensive assessment of the language skills of acute stroke patients in Turkey, as well as for multidimensional assessment of impaired and preserved language areas after a stroke at the bedside and in a short time. The study group consists of 80 healthy participants and total 50 participants with aphasia and without aphasia who had a stroke and whose mother tongue is Turkish. As a data collection tool, after the Aphasia Language Assessment Test (ALA) was administered to the participants in the patient group, all participants were administered all three forms of the Quick Aphasia Battery, for which a validity and reliability study was conducted in this study. Statistical analysis of the data was carried out with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program ve MedCalc 18.11.3 program. It has been observed that the QAB scores of healthy individuals differ significantly from the QAB scores of individuals with aphasia.