Tedbiru'l-menzil metinlerinde kadın algısı
The perception of women in tedbir al-manzil texts
  1. Tez No: 985141
  2. Yazar: KÜBRA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PİRİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İslam düşünce geleneğinde ele alınan Tedbiru'l-menzil metinlerindeki kadın algısı incelenmiştir. Tedbiru'l-menzil, birey, aile ve ev yönetimine ilişkin ahlak ve felsefi prensipleri içeren bir kavramsal taslak sunar. Antik Çağdaki oikonomia kavramı üzerinden şekillenen ev idaresi anlayışı, İslam dünyasında tedbiru'l-menzil adıyla felsefi ve ahlaki eserlerde yer bulmuştur. Bu çalışma, farklı dönemlerde kaleme alınan tedbiru'l-menzil metinlerinde kadının toplumsal rolünü, aile içindeki konumunu ve ahlaki görevlerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, tedbiru'l-menzilin felsefi temelini, Antik Çağ ve İslam düşüncesi arasındaki karşılıklı etki bağlamında değerlendirmiş, özellikle Ksenophon'un Oikonomikos ve Aristoteles'in Politika adlı eserleriyle mukayeseli tahliller gerçekleştirilmiştir. Çalışmada klasik İslam filozoflarının kadın algısını nasıl biçimlendirdiğini ve bu algının değişim sürecinin nasıl ilerlediğini ele alınmıştır. Belirtmek gerekirse İslam filozofları tarafından ev idaresi ve kadın rolü üzerine paylaşılan görüşler, kadının toplum içindeki yerini belirleyen dini ve kültürel argümanlar ile ilişkilendirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak klasik metinler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, filozofların kadına dair anlayışları kategorize edilerek detaylandırılmıştır. Ayrıca bu görüşlerin tarihsel değişimini göstermek adına çeşitli dönemlerde yazılmış eserler arasında mukayese edilmiştir. Çalışma, kadının ev yönetimindeki rolü, ahlaki ve sosyal bağlamda nasıl ele alındığını ve bu kavramın İslam düşünce sisteminde nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, İslam düşüncesinde tedbiru'l-menzil çerçevesinde kadın, yalnızca ev idaresinin bir unsuru olarak değil, aynı zamanda toplumdaki ahlaki yapının bir parçası olmuştur. Bu bağlamda, kadın sadece aile kurumu içinde değil, toplumsal düzenin sürdürülebilirliği açısından önemli yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the perception of women in the texts of tedbir al-menzil in the Islamic intellectual tradition. Tedbir al-menzil perents a conceptual framerwork that ethical and philosophical principles fort he management of the individual, family and society. The idea of household managentmen, which was shaped through the concep of oikonomia in antiquity, was transformed in the Islamic world under the name of Tedbir al-menzil and found its place in philosophical and moral text. This study analyzes the social role of women, their position in the family their moral duties in the text of Tedbir al menzil written in different periods. Within the scope of the study, the philosophical origins of tedbir al menzil are evaluated in the context of the interaction between ancitent and Islamic thought, and comparative analyses are made especially with Xenophon's Oikonomikos and Aristotle's Politics. The study examines how classical Islamic philosophers shaped the perception of women and how this perception changed in the historical process. In particular, the comments made by Islamic philosophers on housekeeping and the role of women are related to the religious and cultural factors that determine the palce of women in society. As a methodology, the classical texts of interest are analyzed through content analysis and the philosophers views on womwn are categorized and elaborated. In addition, comparisons were made between Works written in different periods tos how the historical evolution of these views. The study reveals how the role of women in domectic management is defined in the moral and social context and how this concept has undergone a transformation in Islamic thought. As a result, in Islamic thougt, the women in the context of tedbiral menzil was not an elemen of domestic order but also a part of the moral structure of society. In this context, women have an important position not only within the family but also in term of the sustainabilty of the social structure.