Uzaktan çalışmada çalışma sürelerinin tespiti ve fazla saatlerle çalışma
Determination of working hours and overtime in remote working
- Tez No: 1004597
- Danışmanlar: PROF. DR. F. BURCU SAVAŞ KUTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Uzaktan çalışma uzun yıllardır uygulamada yer almakla birlikte, teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin hız kazanması ile işin belirli bir mekâna bağlı olmaksızın yürütülmesi daha da kolaylaşmış ve uzaktan çalışmanın uygulama alanı önemli ölçüde genişlemiştir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte yaygınlaşan uzaktan çalışma, işçinin işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı olarak kurulan iş ilişkisini ifade etmektedir. Bu atipik çalışma biçimi, her ne kadar 6715 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanunu'na dâhil edilmesi ve Uzaktan Çalışma Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesi ile yasal çerçeveye kavuşturulmuş olsa da uygulamada çalışma sürelerinin belirlenmesi ve fazla saatlerle çalışmanın ispatı konularında çeşitli hukuki tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu sebeple, uzaktan çalışma biçiminde çalışma ve dinlenme sürelerinin nasıl belirleneceği ile fazla çalışmanın nasıl ispatlanacağı sorunu ayrı bir inceleme konusunu oluşturmaktadır. Zira işyerinde çalışan işçilerin toplu olarak işe hangi saatte başlayacakları ve işi hangi saatte bitirecekleri, ne zaman ve hangi aralıkta ara verecekleri önceden belirlenmekte; böylece çalışma süreleri ve fazla saatlerle çalışmaların tespiti uzaktan çalışanlara kıyasla daha kolay yapılabilmektedir. Buna karşın, uzaktan çalışan işçilerin fiilen ne kadar süre çalıştıklarının, dinlenme haklarını hangi ölçüde kullandıklarının, işveren tarafından“ulaşılabilir olma”sınırlarının tespiti ve fazla saatlerle çalışma yapıp yapmadıklarının ispatı oldukça güçtür. Ancak uzaktan çalışanlar da emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamayacaklarından, çalışma sürelerinin ve fazla saatlerle çalışmalarının doğru biçimde tespit edilerek yasal haklarının sağlanması önem arz etmektedir. Çalışmamızda, uzaktan çalışmanın kavramsal temelleri, tarihsel gelişimi ve hukuki dayanakları incelenmiş; sonrasında bu çalışma biçiminde çalışma ve dinlenme sürelerinin belirlenmesi, fazla saatlerle çalışmanın tespiti ile ispatı doktrin görüşleri, yargı kararları ve mevcut düzenlemeler ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmamız, uzaktan çalışmanın giderek yaygınlaştığı günümüz şartlarında hem işçinin korunması hem de işverenin yükümlülüklerinin sınırlarının belirlenmesi bakımından önemli sonuçlar ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although remote work has long existed in practice, the acceleration of technological developments and digitalization has made it increasingly easier for work to be performed independently of a specific location, thereby significantly expanding its scope and prevalence. Remote work, which became especially widespread during the Covid-19 pandemic, refers to an employment relationship in which the employee performs the work obligation at home or outside the workplace through technological communication tools, within the organizational framework established by the employer. Although this atypical form of work has been provided with a legal framework through its incorporation into the Turkish Labour Law No. 4857 by Law No. 6715 and the entry into force of the Regulation on Remote Work, it has nonetheless given rise to various legal debates in practice particularly concerning the determination of working hours and the proof of overtime work. For this reason, how working and rest periods should be determined and how overtime work can be proven within the framework of remote work constitute separate and significant areas of inquiry. In on-site working arrangements, starting and ending times, as well as break intervals, are predetermined; thus, working hours and overtime can be identified more easily than in remote working. In contrast, determining the actual duration of work performed by remote employees, the extent to which they exercise their right to rest, the limits of the employer's“right to disconnect”and whether overtime has been performed is considerably challenging. However, since remote employees cannot be subjected to different treatment than comparable workers, accurate determination of their working hours and overtime is essential to ensuring their statutory rights. This study examines the conceptual foundations, historical development, and legal framework of remote work. It further evaluates, in light of doctrinal opinions, judicial decisions, and current regulations, the determination of working and rest periods as well as the identification and proof of overtime work within this model. The study aims to reveal that, as remote work becomes increasingly prevalent in modern working life, defining the limits of employer obligations and ensuring the protection of employees have gained growing importance in labour law.