Müzede bellek deformasyonunun kuramsal inşası
The theoretical construction of memory deformation in the museum
- Tez No: 985172
- Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Mekânı toplumsal süreçler içinde anlamlandırmak, sadece fiziksel bir varlığı değil; kültürel ve söylemsel katmanları da içeren çok boyutlu bir okuma pratiğini gerektirmektedir. Bu bağlamda bellek, geçmişle şimdi arasındaki ilişkileri kurarak yerin ardındaki anlam katmanlarını görünür kılan bir çözümleme aracıdır. Çalışma, geçmişi şimdide temsil eden nesne ve imgeler üzerinden anlamlandırılan müze mekânında, yüzeydeki anlatıların ötesine geçerek bu mekâna yüklenen anlam katmanlarını açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Bellek kurumu olarak müzeler; mekânsal anlatı yoluyla belleği inşa etme potansiyeline sahip olsa da bu temsiller çoğu zaman sınırlı, yönlendirici ve seçici olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışma, seçilen müze bağlamında belleğin mimari üzerinden nasıl araçsallaştırıldığı ve bu süreçte hangi biçimlerde deforme edildiğini sorgulamaktadır. Kuram oluşturma temelli nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, örneklem olarak Kenan Yavuz Etnografya Müzesi seçilmiştir. Müze bağlamında toplanan veriler, anlatı, temsil ve alımlama gibi belleğin farklı boyutlarını açığa çıkaran özne üretimleri olarak sınıflandırılmış; kodlama aşamalarıyla çözümlenmiştir. Beş bölümden oluşan çalışma, müze mekânında belleğin kurucu dinamiklerini görünür kılarken, aynı zamanda müzeyi bir bellek deformasyonu sahnesi olarak yeniden yorumlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Interpreting space within social processes requires a multidimensional reading practice that encompasses not only its physical existence but also its cultural and discursive layers. In this context, memory functions as an analytical tool that reveals the layers of meaning behind a place by establishing connections between the past and the present. This study aims to uncover the layers of meaning attributed to the museum space—interpreted through objects and images that represent the past in the present—by going beyond the surface narratives presented within it. Although museums, as institutions of memory, possess the potential to construct memory through spatial narratives, such representations are often limited, directive, and selective. Accordingly, this study questions how memory is instrumentalized through architecture within the selected museum context and in what ways it becomes deformed throughout this process. Conducted through a qualitative research method based on grounded theory, the study focuses on the Kenan Yavuz Ethnography Museum. The data collected within the museum context were classified as subject productions that reveal different dimensions of memory—such as narrative, representation, and reception—and analyzed through coding stages. Comprising five main sections, the study makes visible the constitutive dynamics of memory within the museum space while simultaneously reinterpreting the museum as a scene of memory deformation.