Eklemli imalat yöntemiyle pla esaslı metal takviyeli biokompozit üretimi, biyouyumluluk süreçlerinin araştırılması ve optimizasyonu
Additive manufacturing method for pla based metal reinforced biocomposite production, investigation and optimizition of biocompatibility process
  1. Tez No: 985181
  2. Yazar: İBRAHİM BAKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Polilaktik asit (PLA), biyomedikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir polimerdir. Biyolojik olarak çözünür yapısı sayesinde ikincil cerrahi müdahalelere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak hasta riskini, sağlık bakım maliyetlerini ve ameliyat sonrası komplikasyonları azaltır. Ancak, düşük elastiklik modülü (kortikal kemiğe kıyasla 2–3 GPa; kortikal kemik: 15–20 GPa), gevrekliği, düşük kopma uzaması (~%2) ve sınırlı darbe dayanımı (~0,2–0,9 J/cm²) gibi yapısal zayıflıkları, PLA'nın yük taşıyan uygulamalarda kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla, bu çalışmada %3–15 ağırlık oranlarında 316L paslanmaz çelik (SS) takviyesi kullanılarak PLA bazlı biyokompozitlerin çekme, basma ve darbe dayanımları artırılmış ve yük taşıyıcı biyomedikal uygulamalara uygunluğu iyileştirilmiştir. Mekanik özelliklerin optimizasyonu için, takviye içeriği (0, 3, 6, 9, 12 ve 15 ağırlık %) ile meme sıcaklığı (200, 235 ve 270 °C), baskı hızı (205, 220 ve 235 mm/dak) ve baskı yönü (0°, 45° ve 90°) gibi temel Fused Deposition Modeling (FDM) parametrelerinin sistematik olarak değiştirildiği Taguchi L18 ortogonal dizayn yöntemi uygulanmıştır. Çekme, basma ve darbe testleri (n = 2) gerçekleştirilmiş, sonuçlar varyans analizi (ANOVA) ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Mikroyapısal özellikler taramalı elektron mikroskobu ve optik mikroskopi ile karakterize edilmiş, yapısal ve termal özellikler ise spektroskopik ve termal analiz teknikleriyle analiz edilmiştir. En uygun işleme koşulları %15 SS takviyesi, 270 °C meme sıcaklığı, 205 mm/dak baskı hızı ve 0° baskı yönü olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda, saf PLA'ya kıyasla çekme mukavemeti %49,2, basma mukavemeti %55,7 ve elastik modül %69,8 oranında artış göstermiştir. Bu bulgular, PLA/SS biyokompozitlerinin yük taşıyıcı biyomedikal implantlar için umut verici adaylar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Polylactic acid is a polymer widely used in biomedical applications. Its biodegradable nature eliminates the need for secondary surgical interventions, thereby reducing patient risk, healthcare costs, and postoperative complications. However, its structural limitations—such as a low elastic modulus (2–3 GPa compared to 15–20 GPa for cortical bone), brittleness, low elongation at break (~2%), and limited impact strength (~0,2–0,9 J/cm²)—restrict its use in load-bearing applications. To overcome these shortcomings, this study employs 316L stainless steel (SS) reinforcement at 3–15 wt.% to improve the tensile, compressive, and impact strength of PLA-based biocomposites and enhance their suitability for load-bearing biomedical applications. For mechanical optimization, a Taguchi L18 orthogonal design was implemented, systematically varying key Fused Deposition Modeling (FDM) parameters including filler content (0, 3, 6, 9, 12, and 15 wt.%), nozzle temperature (200, 235, and 270 °C), printing speed (205, 220, and 235 mm/min), and raster orientation (0°, 45°, and 90°). Tensile, compression, and impact tests (n = 2) were performed, and the results were statistically analyzed using analysis of variance (ANOVA). Microstructural properties were characterized using scanning electron microscopy and optical microscopy, while structural and thermal properties were assessed via spectroscopic and thermal analysis techniques. The optimal processing parameters were identified as 15 wt.% SS reinforcement, 270 °C nozzle temperature, 205 mm/min printing speed, and 0° raster orientation. Under these conditions, tensile strength increased by 49,2%, compressive strength by 55,7%, and elastic modulus by 69,8% compared to neat PLA. These findings demonstrate that PLA/SS biocomposites are promising candidates for load-bearing biomedical implant applications.