Türkiye'de 2004-2023 dönemi kentsel dönüşüm politikalarının politika başarısı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of urban transformation policies in Turkey for the period 2004-2023 within the scope of policy success
- Tez No: 985225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de kentsel dönüşüm politikaları afet riski, hızlı kentleşme ve ekonomik yeniden yapılanma gibi faktörlerle hız kazanmış, bu süreçte yasal ve kurumsal düzenlemeler önemli rol oynamıştır. Aktif deprem kuşağında yer alan Türkiye için kentsel dönüşüm politikalarının başarısı elzemdir. Bu yüzden bu çalışma Türkiye'de 2000 sonrası dönemde uygulanan kentsel dönüşüm politikalarını Marsh ve McConnell'in politika başarısı kapsamındaki politika analizi çerçevesinde değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı Türkiye'deki kentsel dönüşüm politikalarını süreç-program-siyaset olmak üzere üç boyutta değerlendirerek kapsamlı bir analiz geliştirmek ve Türkiye'nin kentsel dönüşüm politikalarına dair zayıf ve üstün özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışmada Türkiye'deki kentsel dönüşüm politikaları analiz edilirken politikaların yoğunlaştığı tarih olan 2000 ve sonrası dönem ele alınmıştır. Aynı zamanda Türkiye'deki kentsel dönüşüm politikaları afet ve gecekondulaşma ekseninde yoğunlaştığından çalışmada bahsedilen politikalar afet ve gecekondulaşma ekseninde olmak üzere sınırlandırılmıştır. Türkiye'nin kentsel dönüşüm alanındaki başarısını analiz etmeye yönelik geliştirilen nitel çalışma eleştirel sosyal bilim yaklaşımıyla ele alınmış ve belgelerin incelenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın tamamı Marsh ve McConnell'in politika başarısı kapsamındaki politika analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda politikaların süreç boyutunda meşruiyet sağlanamadığı, mevzuatın geçişinde pek çok değişiklik yapıldığı, politikanın yeterli bir koalisyon desteği sağlayamadığı, politikanın sürdürülebilir olmadığı ve tam anlamıyla özgün olmadığı anlaşılmıştır. Program boyutundaki değerlendirmelerinde politikanın hedeflere göre uygulandığı, amaçlanan sonuçlara tam anlamıyla ulaşılamadığı, politikanın kaynaklarının yeterince verimli kullanılmadığı ve politikanın belirli bir sınıfa fayda sağladığı elde edilen bulgular arasında olmuştur. Çalışmanın nihai boyutu olan siyaset boyutunun değerlendirilmesinde politikanın siyasi olarak popüler olduğu ancak iktidarın seçilmesine katkı sağlayıp sağlamadığının anlaşılmasının çok mümkün olmadığı ortaya konmuştur. Çalışmada ortada konulan analizler neticesinde politika analizi yönteminin kıstasları dahilinde Türkiye'deki kentsel dönüşüm politikalarının süreç boyutunda başarısız, program boyutunda başarılı ve siyaset boyutunda başarılı olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation policies in Turkey have gained momentum since 2000 due to factors such as disaster risk, rapid urbanization, and economic restructuring. As a country located in an active seismic zone, the effectiveness of these policies is of vital importance. This study evaluates Turkey's post-2000 urban transformation policies using Marsh and McConnell's policy success framework, focusing on three analytical dimensions: process, program, and politics. The study aims to identify the strengths and weaknesses of these policies by narrowing the scope to disaster- and squatter-oriented transformation strategies. Adopting a qualitative methodology grounded in a critical social science approach, the research uses content analysis to examine relevant policy documents and frameworks. Findings indicate that in the process dimension, the policies faced issues of legitimacy, underwent frequent legislative changes, lacked broad coalition support, were not sustainable, and did not demonstrate strong originality. In the program dimension, although the policies were implemented in line with their stated goals, they failed to achieve the intended results fully, did not make optimal use of resources, and often benefitted specific social groups disproportionately. In the politics dimension, the policies were found to be politically popular, yet it remains uncertain whether they contributed directly to electoral success. Ultimately, the study concludes that Turkey's urban transformation policies have been unsuccessful in the process dimension, but successful in both the program and politics dimensions, based on the criteria outlined in Marsh and McConnell's policy analysis model. These findings highlight the need for more inclusive, sustainable, and goal-oriented urban transformation strategies in Turkey.