Yönetim kurulu üyelerinin iç denetim ve iç denetçi hakkındaki görüşleri: Bir alan çalışması
Views of board members on internal audit and internal auditors: A field study
  1. Tez No: 985245
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAMİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de beton prefabrikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kurulu üyelerinin iç denetim ve iç denetçilere yönelik algılarını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, iç denetim sistemlerinin bu sektördeki varlığını, işlevselliğini ve yönetime katkı düzeyini ortaya koymaktır. Tez, sektörün özgün yapısı gereği kurumsal yönetim sistemlerinin henüz olgunlaşmamış olması nedeniyle iç denetim konusunda oluşan boşluğu akademik olarak doldurmayı hedeflemektedir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yapılandırılmış anketler kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Anket, işletmelerin yapısal özellikleri, yönetim kurulu üyelerinin demografik bilgileri, iç denetim biriminin yapısı, iç denetçilere duyulan güven, bağımsızlık ve yeterlilik algısı ile iç denetimin kurumsal katkısı gibi çok boyutlu başlıkları kapsamaktadır. Araştırma bulguları, beton prefabrikasyon sektöründe iç denetim birimlerinin sınırlı düzeyde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte yönetim kurulu üyeleri iç denetimin şirket performansına ve kurumsal yönetime olumlu katkı sağladığı yönünde bir algıya sahiptirler. İç denetimin sürdürülebilirlik, kalite yönetimi ve dijitalleşme süreçleriyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Yönetim kurulu üyelerinin iç denetçilerin bağımsızlığına ve mesleki yeterliliklerine güven duydukları belirlenmiştir. Bu çalışma hem akademik literatüre katkı sağlamayı hem de sektör işletmelerine kurumsal denetim ve yönetişim alanında yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of board members towards internal audit and internal auditors in companies operating within the precast concrete sector in Turkey. The primary objective of the research is to reveal the existence, functionality, and contribution level of internal audit systems to corporate governance in this specific sector. Given the sector's unique structure and the underdeveloped nature of corporate governance practices, the thesis aims to address the existing gap in internal auditing from an academic perspective. Structured questionnaires were employed as the data collection method, and the data obtained were analyzed using SPSS software. The questionnaire covers multiple dimensions, including the structural characteristics of the companies, demographic information of board members, the structure of the internal audit unit, perceptions of trust in internal auditors, as well as perceptions of their independence and competence, and the contribution of internal audit to corporate governance. The findings indicate that internal audit units are present at a limited level within the precast concrete sector. However, board members perceive internal auditing as contributing positively to company performance and corporate governance. It has been identified that internal audit is associated with sustainability, quality management, and digitalization processes. Moreover, board members express trust in the independence and professional competence of internal auditors. This study aims to contribute both to the academic literature and to serve as a guiding resource for companies in the sector regarding corporate auditing and governance practices.