İşyeri zorbalığı - işten ayrılma niyeti ilişkisi
The relationship between worklpace bullying and intention to quit
  1. Tez No: 985301
  2. Yazar: FATİH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÇAKIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı işyeri zorbalığı ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma gıda ambalajı üretimi yapan işletmelerde yapılmıştır. Bu tercihin temel nedeni, gıda ambalajı üretimi yapan işletmelerde iş yoğunluğunun ve çalışan devir hızının yüksek olmasıdır. Bu Çerkezköy Organize Sanayi bölgesinde yer alan toplam 39 gıda ambalajı üretim işletmesinde çalışan işçi, ustabaşı, şef, idari personeller bu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme ile Çerkezköy organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren beş firmaya ulaşılmış ve bu firmaların çalışanları arasından rastgele olarak 450 tanesine anket uygulanmıştır. Eksik veya hatalı olan anketler çıkarılarak kalan 358 anket değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde işyeri zorbalığı ve işten ayrılma niyeti hakkında ilgili literatür çalışması yapılarak kavramlara ve kavramlar arası ilişkilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise işyeri zorbalığı ve işten ayrılma niyeti üzerine yapılan saha çalışması ile ilgili bulgular ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, işyeri zorbalığı ve işten ayrılma niyetinin, araştırma kapsamındaki çalışanların demografik ve çalışma özelliklerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, katılımcıların işyeri zorbalığına maruz kalmaları ile işten ayrılma niyetleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between workplace bullying and intention to leave the job. The research was conducted in companies producing food packaging. The main reason for this choice is the high workload and employee turnover rate in companies producing food packaging. The population of this study consists of workers, foremen, supervisors, and administrative staff employed at a total of 39 food packaging production companies located in the Çerkezköy Organized Industrial Zone. Using convenience sampling, five companies operating in the Çerkezköy Organized Industrial Zone were reached, and a survey was administered to 450 employees from these companies, selected at random. Incomplete or incorrect questionnaires were excluded, and the remaining 358 questionnaires were evaluated. The first two sections of the study review the relevant literature on workplace bullying and intention to leave, covering the concepts and the relationships between them. The third section of the study presents the findings and interpretations of the fieldwork conducted on workplace bullying and intention to leave. The results of the study revealed that workplace bullying and intention to leave the job showed significant differences according to the demographic and work characteristics of the employees included in the study, and that there was a moderately significant positive relationship between participants' exposure to workplace bullying and their intention to leave the job.