Gelişmiş sepıc dönüştürücünün kayan kipli kontrolü
Sliding mode control of modified sepic converter
- Tez No: 985321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAKİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gelişmiş SEPIC dönüştürücü için Kayan Kipli Kontrol (KKK) stratejisi önerilmiş ve buna ek olarak performans karşılaştırması için klasik bir PI denetleyici tasarlanmıştır. Gelişmiş SEPIC dönüştürücü, klasik yapıdan daha geniş bir giriş gerilimi aralığında hem düşürücü hem de yükseltici modlarda çalışabilir. Önerilen kontrol stratejisi gerilim ve akım kontrolleri olmak üzere iki aşamadan meydana gelmektedir. Gelişmiş SEPIC dönüştürücünün akım kontrolü KKK yöntemi ile sağlanırken, akım referansı çıkış gerilimi hatasına bağlı olarak çalışan bir PI denetleyici tarafından üretilmiştir. Önerilen SMC tabanlı stratejinin performansı MATLAB/Simulink üzerinde gerçekleştirilen simülasyon çalışmalarıyla incelenmiştir. Ayrıca, PI denetleyiciye dayalı klasik tek aşamalı bir gerilim denetleyicisi de karşılaştırma amacıyla simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları her iki denetleyicinin performansını derinlemesine incelemek için aşağıdaki beş çalışma koşulu altında elde edilmiştir: alçaltan çalışma kararlı durum, yükselten çalışma kararlı durum, yük direncinde adım değişimi, giriş geriliminde adım değişimi ve referans geriliminde adım değişimi. Sonuçlar, önerilen KKK stratejisinin klasik PI kontrolörüne göre daha hızlı ve sağlam bir çıkış voltajı regülasyonu sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, önerilen SMC tabanlı strateji, hem gerilim hem de akım kontrollerini aynı anda gerçekleştirildiği için daha güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Sliding Mode Control (SMC) strategy is proposed for the advanced SEPIC converter, and additionally, a classical PI controller is designed for performance comparison. The advanced SEPIC converter can operate in both buck and boost modes over a wider input voltage range than the classical structure. The proposed control strategy includes two stages: voltage and current controls. The current control of the advanced SEPIC converter is achieved by the SMC method, while the current reference is generated by a PI controller based on the output voltage error. The performance of the proposed SMC-based strategy is investigated through simulation studies performed on MATLAB/Simulink. In addition, a classical single-stage voltage controller based on a PI controller is also simulated for comparison. To investigate both controllers' performance in depth, the simulation results are obtained under the following five operating conditions: steady-state operation in buck mode, steady-state operation in boost mode, a step change in load resistance, a step change in input voltage, and a step change in reference voltage. The results demonstrate that the proposed SMC strategy exhibits faster and robust output voltage regulation than the classical PI controller. Also, the proposed SMC-based strategy is more reliable since both voltage and current controls are achieved simultaneously.