Kırmızı pancar ekstraktının mikroenkapsüle edilmesi ve akıllı ambalajlama sistemindeki kullanımı
Microencapsulation of beet extract and its use in smart packaging system
  1. Tez No: 985353
  2. Yazar: MELTEM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kırmızı pancar ekstraktının (KPE) film yapısına dahil edilerek ambalaj malzemesi performansı üzerindeki etkilerini belirleyerek doğal ve çevre dostu bir aktif – akıllı ambalaj sistemi geliştirmektir. Pancar bazlı betalainlerin renk indikatörü olarak işlev gördüğü pektin ve sodyum aljinat esaslı yenilebilir biyopolimer filmler ve mikrokapsüller geliştirilmiş ve bu filmlerin fizikokimyasal, yapısal, termal, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri incelenmiştir. Depolama süreci gözlemlenerek tavuk etinin bozulma sürecindeki performansı değerlendirilmiştir. Özellikle hayvansal ürünler gibi çabuk bozulan gıdaların tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve hem halk sağlığı hem de ekonomik kayıpların azaltılması açısından önem arz etmektedir. Kırmızı pancar ekstraktı ilavesi arttıkça, pektin-sodyum aljinat esaslı yenilebilir filmlerin renk, stabilite, antioksidan, antimikrobiyal ve termal dayanımı artmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, kırmızı pancar ekstraktının film yapısına dahil edilmesinin hem yapısal hem de fonksiyonel özellikleri geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar kırmızı pancar ekstraktı katkılı biyopolimer filmleri renk değişimiyle pH göstergesi olarak işlev görebilmekte, oksidatif ve mikrobiyal bozulmayı azaltarak gıda güvenliğini arttırmaktadır. Bu filmler, hem akıllı ambalaj sistemleri hem de gıda koruma uygulamaları için güçlü bir aday haline getirmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir ve biyobozunur özelliklere sahip gıda ambalaj teknolojilerinde doğal bileşenlerin etkin kullanımına dair güvenli alternatifler sunarak, endüstriyel uygulamalar açısından da potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a naturel and environmentally friendly active- intelligent packaging system by investigating the effect of incorporating red beet extract into the film matrix on the performance of packaging materials. Pectin and sodium alginate-based edible biopolymer films and microcapsules, in which beet-derived betalains act as color indicators, were developed, and their physicochemical, structural, thermal, antimicrobial and antioxidant proporties were examined. The storage process was monitored to evalute the performance of the films during the spoilage of chicken meat. This study is particularly important for ensuring the safe delivery of perishable food products such as meat and for reducing both public health risks and economic losses. As the amount of red beet extract increased, the color stability, antioxidant capacity, antibacterial activity and thermal resistance of the pectin-sodium alginate based edible film improved significantly. The findings revealed that the incorporation of red beet extract enhanced both the structual and functional properties of the films. These results demonstrate that red beet extract enchired biopolymer films can act as pH indicators through color change, while also reducing oxidative and microbial spoilage, thereby improving food safety. Consequently, these films are strong candidates for use in both intelligent packaging systems and food preservation applications. Overall, this study provides safe and sustainable alternatives for the effective use of natural compounds in biodegradable and eco-friendly food packing technologies, highlighting their potential for industrial applications.